A Milli Takım Koçu Ufuk Sarıca takımının sadece ilk kez gerçekleştirelecek olan 32 takımlı Dünya Kupasına değil 2020 yılında düzenlenecek olan Tokyo’daki Olimpiyatlara da katılma hakkı kazanacağından emin.

Kasım ayındaki eleme maçlarında Letonya’yı Bursa’da 85-73 ile geçen ve sonra da Kiev’de Ukrayna’yı 67-60 mağlup eden Sarıca, takımı ile birlikte ikinci Letonya mücadelesi için Riga’ya seyahat etmeden önce Cuma günü Stockholm’de İsveç karşısında üst üste üçüncü galibiyetini arayacak.

“İlk iki maçlarda aldığımız galibiyetlerle önemli bir aşama kaydettik. Bu puanları bir sonraki aşamaya taşıyacağız. İlk aşamayı geçtiğimiz takdirde çok güçlü takımlarla karşılaşacağız. İyi bir başlangıç yaptık ve şimdi deplasmanda alacağımız galibiyetler bizim için çok önemli. İki maçı da kazanmamız gerek. Haziran ayında evimizde iki maçımız var. Eğer bu puanları taşıyabilirsek bu olgun ve yeteknelerini iyi kullanabilen takımın ikinci turda yolu daha açık olabilir.”

“Belki de Haziran ve Temmuz ayında tecrübeli, genç ve NBA oyuncularının bir arada olduğu daha geniş ve güçlü bir kadromuz olacak. Hem elemelerde daha fazla tecrübe kazanıp hem de yeteneklerimiz daha fazla gelişecek. Bu nedenle bence Olimpiyat Oyunları için ciddi bir şansımız var. Hem federasyon hem de milli takım olarak en büyük hedeflerimizden biri de Olimpiyatlarda yer almak. Umarım bunu başaracağız.”

2020 yılında ilk kez Olimpiyat Oyunlarına katılış Dünya Kupası üzerinden gerçekleşecek. Türkiye 1952 yılından beri Basketbol Olimpiyatlarında yer almadı.

Sarıca, kapalı gişe olacak olan İsveş karşılaşması için, ”Bu bizim için sorun değil.” dedi.

“Yıllardır bu ortamlarda mücadele ediyoruz. Bazen bizim taraftarlarımızın önünde bazen de rakip takımların taraftarlarına karşı. Genç bir takımımız var ama bu da zamanla tecrübe edip öğrenmeleri gereken bir şey.”

“Tabii ki istekli bir taraftarın önünde onların desteği ile oynamak güzel bir şey ama rüzgar karşıdan eserken kazanmak çok başka bir tecrübe. Onların özelinde ise, bu maça çok önem veriyorlar ve bu maça özel bir ilgileri var. Mental olarak maça hazır olacağız. Tabii ki deplasmanda olmak zor olacak ama bu bizim işimiz. Bunun tersini zaten beklemiyordum. O yüzden biletlerin tamamen satılması bana normal geliyor.”

Deneyimli çalıştırıcı, takımının Kasım ayındaki performansından çok memnun olduğunu da dile getirdi.

“Önemli olan yeni oyuncuları kadromuza dahil edebilmemiz. Mesela Bursa’daki Letonya maçında ilk beş başlayan Metin Türen ve Metecan Birsen’in ilk milli maçları idi. Sistemimizi öğrenmesi gereken yeni oyuncularımız vardı. EuroBasket 2017’de yer alan oyuncularımızın tecrübelerinden faydalanarak yeni bir sistem oluşturduk. “

“İsveç’te tüm biletler satıldı ve dolu tribünler önünde oynayacağız. “Letonya ise zaten bir basketbol ülkesi. Takımımızda bazı eksikler var. Onların da olacaktır. Letonya’ya baktığınız zaman Avrupa’da oynayan bir çok oyuncuları var. Bizim hem eksik hem de sakat oyuncularımız var o yüzden kolay bir dönem olmayacak ama hedefimiz iki maçı da kazanmak. Eksiklerimizi değil Dünya Kupası’na nasıl gideceğimizi düşünüyoruz. Takımıma ve genç oyuncularımıza güveniyorum. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

”Bursa’da tribünlerin tamamının dolu olacağına inanıyorduk ve sağolsun taraftarlarımız bizi yalnız bırakmayıp tribünleri doldurdular. Bize çok büyük destek verdiler.”


  • Kaynak: FIBA

Derviş Göksun

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir