EuroBasket 2017 D Grubu’nun dördüncü maç gününde Belçika’yla kozlarını paylaşan Türkiye sahadan 78-65 galip ayrıldı. Maçın ardından mikrofon Koç Ufuk Sarıca’da idi.

Böyle bir karar maçını kazandığımız için kendim, takımım ve milletimiz adına mutluyum. İki üç gündür tecrübe ve oyunun sonu hakkında konuşmalar oluyordu. Kritik bir yerde geri düştük bugün de ancak toparlanıp maç sonunu çok iyi oynadık. Bu bizim için çok önemli bir kazanım. İlk yarı müthiştik. Bence yine basit hatalarla devreye çok daha farklı girebilirdik; bunu yapamadık. İlk toplandığımızda şunu söyledim: basit hata yapıyoruz ve bunu kaldırmak kolay. Mesela fast break savunmasında faul yapamıyoruz. Bunlar bu seviyede çok daha kolay çözülecek şeyler ama bir gün bunu çözebiliriz belki. Bu bakımdan önemli bir galibiyetti.

İlk hazırlık maçından beri her gün üstüne koyan bir takım var. Bugün dört galibiyetle konuşuyor olabilirdik ama bence Rusya ve Sırbistan çok ciddi takımlar. Bugün Cedi’nin yorulduğu bölümde Kenan’ın karar anlarını doğru oynaması, Furkan’ın skora katkıları -ki onu takıma adapte etmiş durumdayız – Melih’in aynı şekilde skora katkıları ve Semih’in üst üste iyi performanslar vermesi çok önemliydi. Semih için de kolay değil. Fiziksel olarak çok çabalıyor, hala eksikleri var ama önemli olan çabalaması. Buraları oynamaya çalışıyor ve oynuyor da bölüm bölüm. Bunlar bizim için bir galibiyet kadar değerli. İlk dördü kesinleştirdiğimiz için mutluyum. Perşembe günü kazanıp turnuvanın gidişatına bakacağız.

Yapmamız gereken bir değişimden bahsediyoruz. On tane birden değişim yapamazsınız.Cedi bu takımın oyuncusuydu ama lider rolüne soyundu. Furkan kadrodaydı ama bu şekilde katkı yapamıyordu. Bunun yanına Kenan’ı da koyduğumuzda – zaten bir jenerasyonda 10 tane oyuncu çıkaramazsınız – üç tane oyuncu çıkarıp, 3-4 senelik bir periyotta üç tane daha yanlarına monte edersiniz. Galibiyetle beraber kendi basktbolumuz adına mutluluk duyuyorum.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir