İstanbul’da düzenlecek EuroBasket 2017’ye sayılı günler kala nihai kadronun belirlenmesi beklenirken yıldız oyuncumuz Ersan İlyasova, turnuvada yer almayacağını açıklamıştı.

Bu gelişmeler üzerine A Milli Erkek Basketbol Takımımızın başarılı antrenörü Ufuk Sarıca, Milliyet gazetesinden Ümit Avcı’ya çarpıcı açıklamaların yer aldığı bir röportajda bulundu. Ersan’ın yokluğunda takımın nasıl yapılanacağı ve NBA’de yer alan oyuncularla yaşanan bu sıkıntının sebebi hakkında akıllardaki soru işaretlerini silen yanıtlar verdi.

Kendisine onun oyun planında 4 numaranın kritik bir değer taşıdığı ve Ersan’ın yokluğunda alternatif olarak ne yapılabileceği sorulduğunda Sarıca’nın sözleri şunlar oluyor:

“Elimizdeki mevcut oyuncuları en iyi hale getirerek, en iyisini bularak çözmeye çalışacağız. Başka bir yöntem yok. Evet bizim ilk planlamamızda Ersan vardı kadroda. Ersan bizim planladığımız şekilde gelse iyi olurdu ama yapabilecek bir şey yok. Elimizdeki durumundan maksimum katkıyı sağlamaya çalışacağız, elimizdeki kadroda 4 numara Barış var, Metin var, dönem dönem buralarda Cedi ve Erkan’ı denemeye çalışıyoruz. Belki Furkan’ı zaman zaman oralarda kullanmayı çalışacağız ama burada özellikle Barış ve Semih’e önemli rol düşüyor.”

Gasol ve Nowitzki gibi ekollerin yıllarca milli takım kadrosunda yer almasına rağmen ülkece NBA oyuncuları konusunda neden sıkıntı yaşadığımız hakkında bir soru yöneltildiğinde ise şu şekilde cevaplıyor:

“Bu spor kültürüyle alakalı. Oralar bu konuda bizden önde. İspanya’da da var, Sırbistan’da da var, Fransa’da da var… Oralara gelip sonuna kadar oynuyorlar. Bir de şu var; sadece bedenen gelmek de yeterli olmuyor, ruhen oraya gelmek, takımın bir parçası olmak önemli. Geçmiş dönemlerde benim hatırladığım Hidayet oralarda çok formdaydı, Ersan bir dönem çok iyi oynadı… Hep de geliyordu ama ben bu turnuvada ondan beklerdim; evimizde oynayacağımız turnuvaya son kez gelsin, milli formayı giysin ve öyle bir düşüncesi varsa sonrasında müsaade istesin.”


Kaynak | Röportajın tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dilasa Karakaya

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir