Portekiz’in Matosinhos şehrinde devam etmekte olan 2017 U20 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Top 16 mücadelesine çıkan Türkiye, Slovenya’ya takıldı. Daha ilk çeyrekte çift hanelerle geri düşen Türkiye sahadan mağlup ayrılarak ilk sekiz şansını kaybetti.

Maça tutuk başlayan Millilerimiz daha ikinci dakikada faul hakkını doldurdu. Slovenya’nın özellikle Zala Friskovec’ten bulduğu basketler sonucu fark dakikada çift hanelere çıktı: 16-2. Çeyrek boyunca varlık gösteremeyen Türkiye’yi hareketli hücumu ve topsuz koşular sonucu gelen boş üçlüklerle cezalandırdı Slovenya. (7/7) ile üç sayılık atışlarını değerlendiren Slovenya’ya nazaran yay gerisinden sadece (1/8) ile oynayan Türkiye ilk on dakikayı 38-13 geride bitirdi.

Karşılaşmanın kalan bölümünde mücadelesini ortaya koysa da aradaki büyük farkı kapatmayı başaramayan Türkiye, son üç dakikadaki 10-3’lük serisine rağmen müsabakayı 80-65 kaybetti.

(4/5) üçlükle 18 sayı, 7 ribaund, 3 asist, 1 top çalma üreten Zala Friskovec ve (5/8) saha içi isabetiyle 15 sayı, 3 ribaund, 4 asist kaydeden Annamaria Prezelj maçın yıldızları oldular.

Türkiye adına ise 13 sayı, 4 ribaund, 2 asist, 1 top çalmalık bir oyun ortaya koyan Şelale Kepenç sonucu değiştiremedi.

Millilerimiz dokuzunculuk-on altıncılık klasman mücadelesi için Polonya ile yarın TSİ 16:00’da karşılaşacak.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir