U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın 16 turunda ev sahibi Letonya ile karşı karşıya geldik. Farkın bir ara 19 sayıya kadar çıktığı maçta, millilerimiz muhteşem bir geri dönüş ortaya koydu ve hatta beş sayı öne geçti. Ancak maç sonunda pota altında bitiremediğimiz top, maçı kaybetmemize sebep oldu ve sahadan 62-61 yenik ayrıldık.

Letonya maça Armands Berkis(’00)’den gelen kısa mesafe şutları ile başladı. Çok rahat oynayan ve oyunu rahat yönlendiren Letonya, Arturs Zagars(’00) önderliğinde ilk çeyreği 30-16 önde geçti. Letonya’da Arturs Kurucs(’00) ilk çeyrekte 8 sayı, 3 asist ile oynarken Letonya 6/9 ile üçlük isabeti kaydetti. Millilerimiz ilk çeyrekte hiç üç sayılık atış kullanmadı.

İkinci çeyreğe de etkili başlayan Letonya bulduğu üçlüklerle farkı 19 sayıya kadar çıkardı.(37-16) Oyunun devamında farkın kapanmasına müsaade etmeyen Letonya, ilk yarıyı 42-29 önde kapattı. Letonya ilk yarıda 11 asist üretirken bunların altı tanesi Arturs Zagars(’00)’dan geldi. Pota altından Sadık Emir Kabaca(’00) ile bulduğumuz sayılarla farkın açılmasını engelledik.

İkinci yarıya savunmada daha dikkatli başlayan milliler, rakibin hem potaya gidişlerini hem de üç sayı çizgisinden savunmasını iyi yapınca fark kapandı. Çeyreğin bitimine üç dakika kala Mert Konuk(’00) ile ilk üçlük isabetimizi de bularak farkı beş sayıya düşürdük. (47-42) Özellikle Eray Aydoğan(’00) oyuna girdikten sonra daha iyi bir görüntü çizen milliler rakibi üç sayı çizgisinin bir iki adım gerisinden şut kullanmak zorunda bıraktı. Çeyreğin son sözünü ise Efe Ergi Tırpancı(’00) söyledi, milliler son çeyreğe 48-47 önde gitti.

Son çeyreğe yakaladığı ivmeyi devam ettirerek başlayan milliler, ilk beş dakikayı 49-54 önde geçti. Her iki takımın da savunmada dikkatli olduğu çeyrekte takımlar sayı bulmakta zorlandı. Başarılı savunmamız sonrası uzun bir süre üçlük isabeti bulamayan Letaonya Kristaps Kilps(’00) ile üçlük isabeti buldu ve skoru 54-58’e getirdi.

Mola sonrası potaya ataklarla sayı bulmaya devam ettik ancak Arturs Kurucs(’00) bitime 50 saniye kala bulduğu üçlük ile 61-61 beraberliği getirdi takımına. Maçın son bölümünde pota altından bulduğu fırsatı sayıya çeviremeyen milliler, sahadan 62-61 yenik ayrıldı. Muhteşem geri dönüş sonrası son topta kaybettik.

Millilerde, Efe Ergi Tırpancı(’00) 13 sayı, 4 ribaund Eray Aydoğan(’00) 10 sayı , 2 ribaund ile oynadı. Letonya’da Arturs Kurucs(’00) 16 sayı, 5 ribaund, 3 asist ile oynadı.

Bu sonuçla ay yıldızlılarımız çeyrek finale yükselemedi. Milliler klasman maçları oynayacak.


Resmi istatistik servisi | Letonya – Türkiye

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir