Röportaj: Kemal Rutkay Özcan

Düzenleme: Begüm Ünal


THY EuroLeague’de 11. hafta mücadelesinde FC Barcelona Lassa, Anadolu Efes’in konuğu olurken; bu keyifli mücadeleden önce Barcelona’nın yıldız oyun kurucusu Tyrese Rice’la özel bir röportaj gerçekleştirdik. 

Barça için oynamak ve Koç Georgios Bartzokas’ın oyuncusu olmak nasıl bir duygu? Takım olarak bu sezondan beklentileriniz neler?

Bu büyük bir onur. Öncelikle, çok önemli tarihi olan bir kulüpteyim, aynı zamanda Avrupa’nın en önemli kulüplerinden biri. Avrupa’ya geldiğinizde bildiğiniz bir kulüp. Onları izlemeye başlıyorsunuz. Orası gitmek istediğiniz, kendi takımınızı onun seviyesine çıkarmak istediğiniz kulüp. Ayrıca birçok kez şampiyonluk yaşamış, bazen kendilerinden hiç beklenmese de birçok takıma harika başarılar yaratmış bir koçla, Koç Bartzokas’la çalışmak müthiş bir şey. Bize sadece ne kadar mükemmel olduğunu gösteriyor. Onun için oynamak büyük bir onur.

2014’te o dönemki takımın Maccabi ve şu anda Daçka’nın koçu olan David Blatt’le kariyerinin en önemli başarılarından biri olan EuroLeague şampiyonluğuna ulaştın. David Blatt’in kariyerine katkıları neler oldu?

Hazırlık. Ondan öğrendiğim şey hazırlıktı. Onu her gün izledim; antrenmanlara planıyla gelişini. Ve biz de tam olarak onun istediği gibi yaptık, hem de her gün. Bu yüzden hem oyuncu hem de insan olarak ondan öğrendiğim en önemli şeylerden biri buydu.

Geçtiğimiz sezon Khimki Moskova beklentilerin altında kaldı. 2014’te Maccabi, 2015’te de Khimki’deki görevinden farklı olarak takıma sonradan katılan Aleksey Shved’le liderlik rolünü paylaşman gerekti. Başarısızlığın ardındaki sebep bu muydu?

Sürekli başka bir şey çıkıyordu. Koç değişti; takımda roller değişti, yeni oyuncular geldi. Ayak uydurmamız gereken çok şey vardı. Aynı zamanda da hepimizin kişilikleri farklıydı. Doğru zamanda bir araya gelemediğinde bu durum çoğu zaman bazı şeyleri zorlaştırabiliyor. Takım olabilmemiz vakit aldı ama zamanla bunu başardık, ne yazık ki artık çok geçti.

tyrese rice

Birkaç NBA Yaz Ligi ekibinde forma giydin fakat NBA’de istediğin bir sözleşmeyi imzalayamadın. İleride NBA hayalin var mı?

Her zaman NBA hayalim var. Sanırım basketbol oynayan her oyuncunun NBA hayali vardır. Eğer fırsatları olsaydı kesinlikle giderlerdi. Her zaman bu opsiyona açık olacağım, o hayali canlı tutacağım ve neler olacağını göreceğim.

Peki Türkiye hakkında ne düşünüyorsun? Burada oynamak ister miydin?

Hiçbir zaman Türkiye’ye gelmeyi düşünmedim. Aslında daha önce birkaç takımla görüştüm. Opsiyonlarımı her zaman açık tutacağım. Eğer en iyi seçenek oysa gelebilirim.

Foto: TrendBasket

Foto: TrendBasket

Boston College’da Jared Dudley ve Reggie Jackson gibi NBA yıldızlarıyla, ve kendini EuroLeague’de kanıtlamış bir oyuncu olan Rakim Sanders’la oynadın. Hala onlarla görüşüyor musun? Özellikle de NBA’dekilerin maçlarını takip ediyor musun?

Evet. Aslında Dudley’yle sık sık konuşuyorum. Yazları birlikte takılıyoruz. Küçük çocuklara basketbol öğrettiğim kampıma katılıyor. Birlikte tatile falan da gidiyoruz, yani anlayacağın her şeyi birlikte yapıyoruz.  Rakim’le de sık sık görüşüyorum; hatta dün konuştum. Reggie’yleyse o kadar görüşmüyorum (Boston College’da sadece bir sene oynadı). Genel olarak hepsiyle görüşmeye devam ediyoruz.

Geçen ay Galatasaraylı oyuncularda Dentmon ve Russ takımdan uzaklaştırıldılar ve sen de Twitter’dan bu konuyla ilgili tepkini ortaya koydun. Önceki gün de bu iki isimden Dentmon takımla yollarını ayırdı, Russ ise hala buralarda. Bununla ilgili söylemek istediğin başka bir şey var mı?

Benim takımım değil; yani umrumda değil pek. Kendi başlarının çaresine bakmalılar (kendi kendine güldü)

Ya aynı şey Barcelona’da da olursa? Nasıl karşılardın?

Böyle bir şeyin burada olacağını düşünmüyorum. Böyle şeyler medyaya yansımamalı. Diğerlerinin bilmesine gerek olmayan şeyler…  Bir kara vermişler ve onu uygulayacaklar. Onlara kalmış bir şey. Eğer bu problemse sonuçlarına katlanacaksın.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir