2019 yılında Çin’de düzenlenecek Dünya Kupası’nda elemeler maçlarını sürdüren Türkiye gruptaki ikinci maçında Ukrayna karşısında sahadan 60-67’lik skorla galip ayrıldı.

Maça Mete Türen’in art arda beş sayısıyla başlayan Türkiye daha sonrasında Metecan Birsen ve Sertaç Şanlı’nın sayılarıyla ilk çeyreğin bitimine beş dakika kala skoru 5-11’e getirdi. İlerleyen dakikalarda takımlar karşılıklı sayılar bulurken Ukrayna, Pustovyi ile farkı 3 sayıya indirdi. (10-13) Çeyreğin son bölümünde Birkan Batuk ile sayılar bulmaya devam eden Türkiye ilk çeyreği 12-16 önde kapattı.

İkinci çeyreğin ilk üç dakikasında takımlar sayı bulmakta zorlanırken bu çeyreğin ilk basketleri çeyreğin bitimine 6 dakika 55 saniye kala Melih Mahmutoğlu ile geldi skoru 12-18’e getirdi. Çeyreğin ilerleyen dakikalarında ev sahibi ekip Gladyr’ın sayılarıyla ilk kez öne geçti. (19-18) İlk yarının son bölümlerinde takımlar karşılıklı sayılar bulurken Türkiye ilk yarıyı 28-27 geride kapattı.

@TBForg

@TBForg

Üçüncü çeyreğe Kravtsov’un sayılarıyla başlayan Ukrayna karşısında Tolga Geçim ve Sertaç Şanlı ile sayılar bulan Türkiye çeyreğin bitimine 7 dakika 46 saniye kala skorda 33-34 öne geçmeyi başardı. İlerleyen dakikalarda Ukrayna takım halinde sayılar bulmaya devam ederken farkı 6 sayıya kadar çıkarttı. (34-40) Bu dakikadan sonra Tolga Geçim ile sayılar bulan Türkiye farkı 2 sayıya kadar indirmesine rağmen Ukrayna çeyreğin son bölümüne 43-38 önde girdi. Devamında ise Metecan Birsen ile sayılar bulan Türkiye son çeyreğe 43-42 geride girdi.

Son çeyreğe Göksenin Köksal ve Furkan Aldemir ile sayılar bularak başlayan Ay-Yıldızlı ekip skoru maçın bitimine 7 dakika 50 saniye kala 43-47’ye getirdi. İlerleyen dakikalarda Tolga Geçim ile farkı 7 sayıya çıkartan Türkiye son beş dakikaya 47-52 önde girmeyi başardı. Bu dakikadan sonra ev sahibi ekip Gladyr ile art arda üç sayılık isabetler bulurken maçın bitimine 2 dakika 36 saniye kala skorda durum 55-55 ile eşitlendi. Maçın son bölümünde ise Barış Ermiş’ten çok kritik bir üç sayılık isabet bulan Barış Ermiş farkı son bölümde beş sayıya kadar çıkarttı. (57-62) Maçtan kopmayan Gladyr panyalı üçlüğüyle Ukrayna adına farkı 2 sayıya indirirken takımlar son 40 saniyeye Türkiye’nin 5 sayı üstünlüğüyle 60-65’lik skorla girdi. Yakaladığı sayı farkını koruyan Ay-Yıldızlı ekip Ukrayna karşısında maçtan 60-67 galip ayrıldı ve Dünya Kupası Elemeleri grubunda 2’de 2 yaptı.

Mert İşleyen

Hayatını spora adamış birisi. NBA yazarı. İletişim: mertisleyen1@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir