2019 yılında Çin’de düzenlenecek olan Dünya Kupası öncesi eleme maçlarına başlayan Türkiye ilk maçında Bursa’da ağırladığı Letonya karşısında sahadan 85-73’lük skorla galip ayrıldı.

Karşılaşmaya Pasecnicks’in sayılarıyla başlayan Letonya art arda bulduğu basketler ile çeyreğin bitimine 7 dakika 40 saniye kala skorda 0-8 öne geçti. Devamında Mete Türen ile ilk sayılarını bulan Türkiye, Barış Ermiş ve Melih Mahmutoğlu’nun sayılarıyla farkı eritmeye çalıştı. Çeyreğin son bölümünde Blums ile sayılar bulan Letonya çeyreği 14-20 önde kapattı.

İkinci çeyreğe Jakovics’in sayılarıyla başlayıp farkı tekrar 7 sayıya kadar çıkartan Letonya ilk iki dakikasında skoru 16-23’e getirdi. İlerleyen dakikalarda Göksenin Köksal ve Metecan ile sayılar bulan Türkiye farkı 2 sayıya kadar indirdi. (23-25) Bu dakikadan sonra pota altında etkili olan Ay-Yıldızlı ekip maçtan ilk kez 31-30’luk skorla öne geçmeyi başardı. Devamında Barış Ermiş ve Melih Mahmutoğlu ile sayılar bulan Türkiye soyunma odasına 37-34 önde girdi.

@TBFOrg

@TBFOrg

Üçüncü çeyreğe ilk yarıda bıraktığı gibi başlayan Mahmutoğlu art arda attığı üçlükler farkı 5 sayıya kadar çıkarttı. (45-40) İlerleyen dakikalarda pota altında bulduğu sayılar ile etkili olan Türkiye skoru çeyreğin bitimine 6 dakika kala 48-43’e getirdi. Devamında Melih Mahmutoğlu ile sayılar bulan ev sahibi ekip farkı çift hanelere çıkarttı. (55-44) Bu dakikadan sonra art arda sayılar bulmaya devam eden Türkiye farkı 13 sayıya kadar çıkarttı. (65-52) Çeyreğin son bölümünde kontrolü eline alan ev sahibi ekip son çeyreğe 13 sayı farkla 67-54 önde girmeyi başardı.

Son çeyrekte pota altında Furkan Aldemir’in sayılarıyla başlayan milli takım farkı 15 sayıya kadar çıkarttı. (69-54) İlerleyen dakikalarda yakaladığı farkı korumayı başaran Türkiye maçın bitimine 6 dakika skorda skorda 73-58 üstünlüğünü sürdürdü. Maçın son bölümünde Peiners’ın oyuna ağırlığını koyması ile farkı azaltan Letonya Freimans’ın üçlüğüyle farkı tek haneli sayılara indirdi. (75-66) Ancak devamında pota altında Sertaç Şanlı ile etkili olmaya devam eden Türkiye maçın bitimine 3 dakika kala farkı 11 sayıda tutmayı başardı. (77-66) İlerleyen dakikalarda savunmasıyla rakibine geçit vermeyen Türkiye Dünya Kupası Grup Elemeleri ilk maçında evinde Letonya’yı 85-73 mağlup etmeyi başardı.

Mert İşleyen

Hayatını spora adamış birisi. NBA yazarı. İletişim: mertisleyen1@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir