Bir dönem Milli Takım forması da giymiş Türk basketbolunun duayen isimlerinden Mehmet Baturalp’in bu sabah saatlerinde vefat ettiği açıklandı.

Basketbola Darüşşafaka Lisesi’nde başlayıp aktif basketbol yaşamının kalan bölümünü Fenerbahçe’de geçiren Mehmet Baturalp 71 kez Milli Takım forması giymiş ve kulübüyle birçok ulusal kupayı kaldırma başarısı göstermişti.

Koçluk kariyerine Fenerbahçe’de oyuncuyken başlayan Baturalp, farklı dönemlerde özdeşleştiği kulübünün başına geçmesinin dışında İTÜ, Eczacıbaşı ve Paşabahçe takımlarında da birçok kez Türkiye Basketbol Ligi şampiyonlukları yaşadı. İki dönem Milli Takımımızı da  çalıştıran Baturalp, 1973’te Avrupa Şampiyonası’nda sekizinci olan Millilerimizin 1651-1997 yılları arasındaki en önemli başarısında takımın koçu olarak önemli bir rol oynadı.

81 yaşındaki efsane isim bir süredir kalp ritmi bozukluğu sebebiyle tedavi gördüğü hastanede bu sabah saatlerinde aramızdan ayrıldı.

Türk Basketbolun efsane ismi, birçoğunun “Batur ağabeyi” Mehmet Baturalp‘in cenazesi 11 Kasım Cumartesi günü Şakirin Camii‘de kılınacak öğlen namazının ardından Karacaahmet Mezarlığında toprağa verilecek.

Begüm Ünal

Twitter: @beggysworld

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir