Röportaj: Kemal Rutkay Özcan


Lietkabelis’in dün akşam Galatasaray Odeabank’ı 78-73 yendiği 7DAYS EuroCup dördüncü hafta mücadelesinin ardından karşılaşmanın yıldızı Žanis Peiners, TrendBasket’e özel bir röportaj verdi.

Senin için ve takım için harika bir maçtı, harika bir galibiyetti. Maça dair neler söylersin?

Galatasaray gibi büyük bir takıma karşı özellikle deplasmanda kazanmak güzel. Turnuvada üst tur şansımızı artırmak için de bu galibiyete ihtiyacımız vardı. Güçlü takımlara karşı deplasmanda zorlu maçlar oynayacağız. Dolayısıyla deplasmanda kazanmak güzel. Buna devam etmeye çalışacağız.

 

24 Kasım’da Letonya Milli Takımı ile beraber Türkiye’ye geri döneceksin FIBA Dünya Kupası Elemeleri için. Letonya, EuroBasket 2017’de çok iyi iş çıkarmıştı; hatta bu şehirde ve bu salonda maçlarını oynamıştı. Geri dönecek olmak nasıl hissettiriyor?

Bu soyunma odalarında ve salonda iyi anılarım var. Bir buçuk ay kadar önce burada harika bir iş yaptık. Daha iyi oynayabilirdik ama burada yeniden kazandık. Umarım bu salon bana uğurlu gelir.

 

Letonya bu yaz çok iyiydi ancak Kristaps Porzingis, NBA’de yer aldığı için elemelerde olmayacak. Birçok tartışma var FIBA’nın fikstür düzenlemesiyle ilgili ve bu değişim sizin Porzingis’den faydalanamamanıza sebep olacak. Bununla ilgili ne düşünüyorsun?

Sadece Porzingis de değil; Bertans Kardeşler, Timma… İlk beş oyuncularımız olmayacak. Bu yaz bazı hazırlık maçlarında ikinci beşimizle oynadık çünkü ilk beş oyuncuları sonradan dahil olmuşlardı kadroya. Finlandiya’da iki maç oynadık, ikisini de kazandık. Onlar da en güçlü kadrolarıyla orada değillerdi ama en iyiye yakınlardı. Bence orada çok iyi oynadık. İkinci beşle oynayıp, Letonya’nın sadece Porzingis’den ibaret olmadığını kanıtlayabiliriz. Tabi ki onlarla birlikte daha kolay olurdu. Ayrıca, Türkiye de birçok oyuncusundan eksik olacak.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir