Röportaj: Barış Cevahir

Düzenleme: Kemal Rutkay Özcan


İspanya Ligi’nin son şampiyonu Valencia, son BSL ve THY EuroLeague şampiyonu Fenerbahçe Doğuş ile EuroLeague’in beşinci haftasında karşılaşmak üzere Türkiye’ye seyahat etti. Maçın öncesinde, Valencia’nın Alman uzunu Tibor Pleiß TrendBasket’e özel bir röportaj verdi.

Öncelikle, Türkiye’ye hoşgeldin. Yeniden burada olmak nasıl hissettiriyor?

Çok iyi. Türkiye’yi, özellikle İstanbul’u çok seviyorum; yani bu benim için biraz özel bir durum. Tabi ki de yarınki maç zor olacak. Burada bazı maçlar kaybettim ve umarım yarın kazanacağız.

Geçen yıl da buradaydın Galatasaray Odeabank adına. Kimse için iyi bir sezon değildi… İstanbul’daki tecrübeni nasıl hatırlarsın?

Kişisel perspektifimden bakarsam, bence iyi bir sezon geçirdim ama takım anlamında baştan itibaren çokça problemimiz vardı ve oyun kurucu pozisyonunda sorunlarımız oldu. Bu, sezon içinde bizi birçok galibiyetten etti. Kendi adıma iyi zaman geçirdim ama keşke taraftarlara bir şeyler verebilseydik zira bize çok fazla enerji verdiler.

Koç Ergin Ataman’la tecrübene dair neler söylersin?

Bana sahada bazı yeni şeyler yapmam için özgürlük verdi, şut atmama izin vermek gibi. Bana sayı atabileceğim birçok oyun hazırladı. Bazı şeylerde iyiye gitmem anlamında iyi bir tecrübeydi.

Son birkaç yılın her birinde farklı takımlar ve farklı koçlarla çalıştın. Bunun sana her yıl yeni bir koçun sistemine adapte olmak anlamında bir zorluk çıkardığını düşünüyor musun? Yoksa bu sana daha geniş bir basketbol perspektifi mi kazandırdı?

Her takımdan ve her koçtan yeni şeyler öğrendiğimi düşünüyorum ve tüm bu durumlar beni şu an olduğum oyuncu yaptı; sadece oyuncu olarak değil, ayrıca bir birey olarak da. Birçok farklı ülkede, kültürde, yerde, basketbol stilinde oynadım. Bu fırsatlar için müteşekkirim.

Şimdi Valencia’da oynuyorsun. Buradaki tecrüben şimdiye kadar nasıl? Sahip olduğunuz takıma dair düşüncelerin neler?

Takımımız savaşan bir takım. Her birimiz sahada her şeyini veriyor. Kimse vazgeçmiyor, diğer takım birkaç sayıyla öndeyse. Takımımızı gerçekten özel kılan bu. Genel olarak iyi bir takımımız ve kimyamız var. Bu yüzden şu anda iyi bir seri yakaladığımızı düşünüyorum.

Daha evvel Baskonia ve Barcelona formaları altında İspanya’da oynadın. O günlerden bu yana İspanya basketbolunda çok şey değişti ve şu anda ülkenin beş EuroLeague takımı var. İspanya basketbolu hakkında neler söylersin?

Tabi ki şu anda bazı yeni kuralları var ancak İspanya basketbolunun çok ama çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Daha düşük seviyedeki takımlar dahi zirvedekileri yenebilecek kadar iyi. Oyuncu ve basketbol kalitesi çok yüksek.

Sezona çok iyi başladınız: EuroLeague’de ve ligde birer yenilgi. Takım olarak bu tip bir başlangıcı bekliyor muydunuz?

Bir şey beklemek her zaman zor çünkü bu yaz İspanya Milli Takımı’nda oynayan birçok oyuncumuz vardı. Takıma biraz daha sonra katıldılar. Sezonun başlamasından hemen önce tam takım olarak bir araya geldik. Herhangi bir şey beklemiyordum fakat her oyuncunun sezon öncesinde en iyisini verdiğine emindim. Bu iyi bir özellik.

Valencia geçen sezondan kalan önemli oyuncularını kadroda tutmayı başardı ve EuroLeague’in gizli favorilerinden birine dönüştü. Takımın buna yaklaşımı nasıl? Şu andan Mayıs ayını (Final Four) düşünüyor musunuz?

Bunu söylemek zor şimdiden. Valencia geçen sezon EuroCup’ta oynuyordu ve şu anda EuroLeague’de. EuroLeague Avrupa’nın en iyi takımlarını barındırıyor. Birkaç haftaya veya aya nerede olacağımızı söylemek her zaman zor. Final Four’un bizim için kolay olacağını söyleyemeyiz fakat eminim ki savaşacağız.

Bu haftaya gelelim. Fenerbahçe’ye karşı oynayacaksınız ve sen, takımda onlar hakkında çok şey bilen tek oyuncusun. Fenerbahçe ve yarınki maç hakkında neler söylersin?

Fenerbahçe sert bir takım. Geçen yıl EuroLeague’i kazandılar, Avrupa’nın en iyi koçlarından birine sahipler. Burada kazanmak her zaman zor çünkü taraftarlar çılgın ve tüm oyuncular burada gerçekten motive oluyorlar. Ne var ki buraya kaybetmeye gelmedik. Umarım harika bir maç olur.

Jan Vesely ve Jason Thompson ile eşleşeceksin yarın. Bu bire bir eşleşmelerle ilgili düşüncelerin neler?

Söylemek zor. Vesely’ye karşı birçok kez oynadım ve ona bir oyuncu olarak saygı duyuyorum. O gerçekten iyi bir oyuncu. Yarın neler olacağını göreceğiz.

Kariyer ve gelecek planların neler?

Geleceği o kadar düşünmüyorum. Anı yaşamaya çalışıp,  her maça konsantre oluyorum.

Koç Vidorreta’yı nasıl tanımlarsın?

Gerçekten iyi bir koç. Takımı bir araya nasıl getireceğini biliyor. Bir mağlubiyetten sonra sakin ve bizi sonraki maçlar için motive etmekte gerçekten iyi. Profesyonel biri. Oyuncular ve koçlar arasındaki iletişim de iyi.

Pleiß ayrıca ona verdiğimiz iki seçenekli soruları da cevapladı.

Valencia mı, İstanbul mu?

İstanbul’la bir mazim var ve şehri, insanları, yemekleri çok seviyorum. Aynı zamanda Valencia’yı da seviyorum. Orası daha ılık ve yemekleri de güzel. İkisi de diyorum.

ABD mi, Avrupa mı?

Avrupa’da daha çok oynadım. Ayrıca evim de Avrupa’da. Yani Avrupa diyeceğim.

Smaç mı, blok mu?

İkisini de seviyorum ancak blok.

Sayı mı, asist mi?

Sayı.

Cleveland mı, Golden State mi?

Cleveland.

Rock müzik mi, pop müzik mi?

Rock.

Magic Johnson mı, Larry Bird mü?

Magic Johnson.

Sokak mı, saha mı?

Saha çünkü sahada daha fazla oynadım ama sokakta da iyi bir geçmişim var.

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir