Geri1 of 2İleri

TB ÖZEL | Soner Şentürk: “Burada yaşadıklarımla beraber Karşıyakalı oldum”

Röportaj: Barış Cevahir, TrendBasket


Pınar Karşıyaka’nın başarılı kaptanı Soner Şentürk, Spor Toto Basketbol Süper Ligi normal sezonunun bitmesine dört hafta kala Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda yaptığımız röportajda sorularımızı yanıtladı.

Tecrübeli oyuncu, bu sezonki zorlu sezon ile birlikte Pınar Karşıyaka’nın FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi serüvenini değerlendirdi. Yaklaşan Spor Toto Basketbol Süper Ligi play-offları hakkındaki görüşlerini de dile getiren Soner Şentürk, burada yaşadıklarıyla beraber Karşıyakalı olduğunu ve Pınar Karşıyaka’da kalma planları yaptığını belirtti. 

Takım sezon başında sallantılı bir başlangıç yaptı, çok kötü sonuçlar alındı. Koç Markovic, eleştirilerin odağı oldu fakat Aralık ortasından itibaren toparlanmaya başladınız. Bunu nasıl değerlendiriyorsun? Takımı ayağa kaldıran şey ne oldu?

Sezon başında ben böyle bir şey bekliyordum çünkü bütün takım yeniydi. Koç yeniydi, Amerikalılar ve Türkler yeniydi. Sadece Mami (Muhammed Baygül), Egemen ve ben geçen seneden beraberdik. Böyle sekiz dokuz oyuncunuz yeni olduğu zaman herkesin birbirini tanıma süreci oluyor. Aynı şekilde koçun Karşıyaka’yı tanıma süreci oluyor. Bunların hepsi bir etkendi. Herkes de birbirini tanıdıktan sonra daha iyi gitmeye başladı, toparlanmaya başladı. O yüzden senin de dediğini gibi Aralık’tan sonra bir yükselişin olması bana açıkçası normal geliyor. Her şey oturdu. Herkes birbirini daha iyi tanıdı. Böyle olunca da daha iyi sonuçlar ortaya çıktı.

Şampiyonlar Ligi’ne geçelim. Daha önceden EuroCup, EuroLeague ve EuroChallenge’da mücadele ettiniz. Bu tecrübelerin ardından Şampiyonlar Ligi’ni nasıl değerlendirirsin? Sence EuroCup ile eşdeğer bir turnuva mı?

Bence EuroCup ile eşdeğer bir turnuva. EuroChallenge’da da oynadık. EuroChallenge’dan ise üst düzeyde bir turnuva. Bu sene bizim için çalkantılı geçti ama sonunda istediğimiz yere gelmiştik. En sonunda kendi sahamızda birazcık daha sayı avantajı alabilseydik belki daha avantajlı olurdu. Üç sayı böyle turnuvalarda yeterli olmuyor. Sekiz on sayılık bir fark elde edebilseydik belki şu an Final Four’u konuşuyorduk fakat bu sezon, herkesin birbirini yeni tanıdığı, yeni bir koçun olduğu ve yeni bir ekibin olduğu sezon için bence kötü geçmedi. Yarı finalin kapısından döndük. Sıkıntılı değildi ama Şampiyonlar Ligi de EuroCup seviyesinde bir kupaydı bence.

Venezia serisinin ikinci maçında devre arasında yaşanan tartışmalar takımı etkiledi mi?

Basketbolun içinde bunlar var. Antrenmanda da bazen gerginlikler yaşıyoruz. Maçın içinde koçla oyuncu arasında, oyuncuyla oyuncu arasında, oyuncu ve tribün arasında… ,bu tarz şeyler sporda var. O gerginlik, maçın özelinde etkiliydi. Sezonda belki de en olmaması gereken maçta oldu. Keşke yaşanmasaydı. Biz de sakinleşmeye ve yardımcı olmaya çalıştık. Konsantrasyon kaybına bence sebep oldu. Bunu söylerken sorun yaşayan iki oyuncuyu hiç kast etmiyorum sonuçta biz bir takımız. Orada bir maçı kaybettiysek ya da bir gruptan elendiysek beraber elendik. Yaşanmasaydı daha güzeldi. Ondan sonra bu sorun çözüldü. Herkes birbiriyle konuştu ve orta yol bulundu ama birazcık iş işten geçmiş oldu. 

Geri1 of 2İleri

TB ÖZEL | Soner Şentürk: “Burada yaşadıklarımla beraber Karşıyakalı oldum”

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir