Beşiktaş Sompo Japan‘de forma giyen, aynı anda A Milli Takım’ın İsveç ve Letonya ile oynayacağı 2019 FIBA Dünya Şampiyonası Eleme Maçları’nın aday kadrosunda da yer alan Sertaç Şanlı, medya gününde TrendBasket’e özel açıklamalarda bulundu.


Röportaj: Barış Cevahir 


Türkiye Kupası’ndan başlayalım. Beşiktaş Sompo Japan olarak kupa performansınızı nasıl değerlendirirsin?

“Daha iyi bir performans sergilemek isterdik. Final oynayalım, kupayı kaldıralım isterdik ama olmadı. Yapabileceğimiz bir şey yok. Orada aldığımız mağlubiyetlerden alacağımız derslerle ligde daha iyi olmak istiyoruz.”

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde geçtiğimiz sezon Final Four yapma şansınız vardı fakat kaçmıştı. Bu sezon diğer Türk takımları da orada mücadele ediyor. Belki de Final Four burada, Türkiye’de, olacak. Şampiyonlar Ligi’ndeki hedeflerinizden yola çıkarsak bu konu hakkında neler söylemek istersin?

“Geçen sene iyi bir ritim yakalamıştık ama play-off zamanında kötü bir dönem içerisindeydik. Kötü bir döneme denk geldi gerçekten. Şanssız bir elenme olmuştu. Bu sene de hedefimiz en kötü Final Four. Tabii ki kupayı da almak istiyoruz. Yolumuz da açık görünüyor. İstediğimiz gibi bir eşleşme oldu diyebiliriz. Çünkü Monaco, Strasbourg, Ludwisgburg gibi güçlü ekipler var. İnşallah İstanbul’da Final Four oynar, bunu başarırız. Kupayı da Türkiye’ye getiririz.”

Lig tarafında da geçen sene finalist olma başarısı gösterdiniz. Bu yılda iddialı ekiplerden birisiniz. Geçen sene kaçan final üzerine takımın bu sezon bulunduğu motive durumu nasıl?

“Geçen sene Fenerbahçe’ye karşı çok zor bir final oynadık. EuroLeague şampiyonu olarak geldiler. Sağlam ve oturmuş bir ekip vardı. Bu sene finale çıkmayı tekrar etmek istiyoruz. Umarım bunu başarırız. Finale çıktıktan sonra şampiyon olmak da istiyoruz. Ondan aşağısı olmaz.”

Son iki sezonda ligin en formda uzunlarından birisi oldun. Milli Takım’a seçilerek karşılğını aldın. Bireysel olarak sn iki sene içinde kendi performansını nasıl buluyorsun?

“Tabii ki bir ritim tutturdum, bir seviyeye geldim. Takımıma oyun içerisinde katkı sağlıyorum ama bunu daha da geliştirmeye çalışıyorum. Ufuk Abi (Sarıca) bana çok yardımcı oluyor. Saha içinde takım arkadaşlarım yardımcı oluyor. Ben de onlara elimden geldiğince oyunun her alanında yardım etmeye çalışıyorum. Bunu başardığıma inanıyorum. Daha da iyisini yapmaya çalışacağım.”

Önümüzde Dünya Şampiyonası gibi zorlu bir turnuva var. Letonya ve Ukrayna’yı mağlup ettik. Şimdi ise deplasmanlarda zor maçlar var. Sen de bunun bir parçası oldun ve bu konu hakkında neler söylemek istersin?

“İsveç’i daha izlemedik ama gördüğümüz, duyduğumuz kadarıyla Ukrayna ve Letonya ile kafa kafaya oynadılar. Çok kolay bir maç olmayacak. Orada sanırım tüm biletler de satılmış. Kapalı gişe bir maç oynayacağız. Oynanılmadan bir maç kazanılmaz. Biz elimizden gelen mücadeleyi sahaya yansıtıp orada kazanmak istiyoruz. Letonya da çok zor bir ekip. Bursa’da onlara karşı çok iyi oynamıştık seyircinin de desteğiyle. Letonya’da da aynı oyunu sergileyip galip gelmek istiyoruz.”

Bu gibi milli maç aralarında genelde bir uyum sorunu olur. Sen de hem kulüpte hem burada Koç Ufuk Sarıca gibi deneyimli bir isimle çalışıyorsun. Bu her oyuncunun erişeceği bir şans değil. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsun?

“Ufuk Abi (Sarıca) ile Beşiktaş’ta da çalışmak benim için bir avantaj. Onun sahada ne istediğini biliyorum. Bu konu bakımından takım arkadaşlarıma da yardımcı olmaya çalışıyorum. Hazırlanmak için kısa bir süreç var. Zaten farklı takımlarda oynasak da ligde herkes birbirini tanıyor. Sadece birbirine alışmış oyuncuları aynı anda daha fazla sahada tutmalıyız. Herkes birbirini iyi tanıyor, herkes iyi anlaşılıyor. Bunu ilk etapta başardık. Umarım önümüzdeki maçlarda da bunu başarırız.”

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir