Darüşşafaka’nın 7DAYS EuroCup final serisinin ikinci randevusu için Lokomotiv Kuban’ı bu akşam ağırlayacağı maçın bir gün öncesinde basına açılan antrenmanının ardından EuroCup MVP’si Scottie Wilbekin’le özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle, kariyerinin ve kulüp tarihindeki ilk Avrupa kupasını kazanma şansına sahipsin. Bu senin ve kulüp için ne anlam ifade ediyor?

Bunun Daçka taraftarlarını ne kadar mutlu ettiğini görmek oldukça özel; zira daha önce burada hiç olmamışlardı ve ben de olmamıştım. Bu yüzden benim için de özel. Daçka özel ve bağları sıkı bir kulüp. Onlar için olduğu kadar benim için de bunu yaşamak güzel.

Senin ilk Avrupa kupası finalin bu ama takımdaki diğer oyuncular için de bu bir ilk. 12 tecrübesiz oyuncuyla bu platformda maça çıkmadan evvel gereken eforu, gereken zihinsel ayarlamaları nasıl gösteriyorsunuz?

Biz sadece doğru şeyleri yapmaya çalışıyoruz. İşini mümkün olduğunca doğru şekilde yap ve yeterince sert oyna. Ne kadar tecrübesiz olursan ol veya rakip ne kadar tecrübeli olursa olsun, bunları yapmak zorundasınız.

Tecrübeden bahsetmişken, Koç Blatt fazlaca tecrübeye sahip. Koç sana göre 12 oyuncuya da kendi sistemini nasıl benimsetiyor?

Bu biraz kolay çünkü o, Avrupa’da ve dünyada saygı duyulan bir koç. Ayrıca kazanırken de koça güvenmek kolaydır. İyi, mantıklı şeyler söylüyor ve biz de oyuncular olarak onun dediklerini benimsiyoruz.

Şu an EuroCup’ın en değerli oyuncususun ve NBA’deki En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu ödülünü Avrupa’ya uyarlarsak, senin bu sezon Avrupa’nın en çok gelişme gösteren oyuncusu olduğunu söylemek mantıklı olur mu?

Bilmiyorum. Bu benim söyleyeceğim bir şey değil. (Gülüyor) Bunu diğer insanların söylemesi gerekir.

Barış Cevahir, TrendBasket

Fotoğraf: Barış Cevahir, TrendBasket

Meşhur Bayern Münih maçında 41 sayı attın. On inanılmaz üçlük soktun. EuroCup tarihinde bir eleme maçında atılmış en yüksek sayıya ulaştın. Öyle bir maçtan sonra özgüvenle dolmuş olmalısın. Şutuna ve yeteneğine olan güvenin zirve yapmış olmalı. Bunu Kuban maçında da gördük. Maçı uzatmaya taşıyan üçlüğü gönderdin. Şu an oyuncu olarak sahaya adım attığında nasıl hissediyorsun? Artık farklı bir seviyede olmalısın.

Özgüvenime kesinlikle katkıda bulundu ama tüm yıl boyunca özgüvenim yerindeydi. Koç Blatt de bana çok güveniyor. Bu da özgüvenimi başka bir seviyeye çıkartıyor. Takım arkadaşlarım da bunun bir parçası. Sakatlık dönüşü Top 16 maçlarında iyi oynamıyordum. Üç sayılık atışlarda %20 civarı (editor notu: %26.3) isabetle şut atmıştım. Takım arkadaşlarım bana şut atmaya devam etmemi, formumu geri kazanacağımı, bana inandıklarını söylediler. Bunun da yardımı oldu.

Takım arkadaşları demişken, Howard Sant-Roos sezonun ilk kısımlarından bu yana oyun kuruculuk görevlerini devralmış durumda. Topu sen getiriyorsun ama oyun kuran kişi o ve sen daha çok bitirici konumdasın. Onun yanında olması sana nasıl yardım ediyor?

O çok hızlı bir oyuncu ve adamının yanından geçebiliyor. Kendisini de çok geliştirdi. Topu alır almaz atmak, dribbling üzerinden atmaktan çok daha kolay. O veya bir başkası beni boş üçlük pozisyonunda bulduğunda çok memnun oluyorum.

Son olarak, Daçka taraftarlarına yarın için ne söylemek istersin?

Hepinizin burada olacağını biliyorum. Sizi görmek için sabırsızlanıyorum. Umarım özel bir şey yapabiliriz.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir