THY EuroLeague Final Four 2018 öncesi basına açık ilk antrenman seansında Fenerbahçe Doğuş’un Sırp yıldızı Nikola Kalinic TrendBasket’in sorularını yanıtladı.

Baskonia serisi rakipleri süpürerek geçtiğiniz diğer playoff serilerinden biraz farklıydı. Baskonia serisi sence nasıldı? Ne kadar büyük bir testti?

Belki taraftarlar serileri süpürerek geçmemize alıştı fakat playoff maçları her zaman zordur. Avrupa’nın en iyi sekiz takımı karşılaşıyor. İlk kez bir playoff maçı kaybettik; bu bir testti ama iyi reaksiyon gösterdik, dördüncü maçı harika oynadık. Ayrıca, Baskonia’nın muhteşem bir seri geçirdiğini düşünüyorum. Bunu şut yüzdelerinden, enerjilerinden, uygulamadaki keskinliklerinden anlayabilirsiniz. Biz daha iyi takımdık ama Baskonia da çok iyiydi. Onlara büyük saygım var.

Fenerbahçe’ye karşı oynadığı normal sezon maçlarında Zalgiris topa baskıdan faydalandı. Bu taktiğe bir karşılığınız hazır mı?

Evet. Onların isteğine, enerjisine, sertliğine ve motivasyon seviyesine ulaşmak zorundayız. Biz onlardan daha iyi bir takımız. Öncelikle onların fizikselliğine ve atletizmlerine aynı şekilde karşılık vermeliyiz.

Maçta büyük ihtimalle Edgaras Ulanovas’la eşleşeceksin. Ulanovas alçak postta etkili ve üçlük de atabilen bir oyuncu…

Bunları ben de yapabiliyorum.

Soracağım şey de bu. Eşleşme sence nasıl olacak?

O harika bir oyuncu. Ayrıca harika bir sezon geçiriyor. Eğlenceli olacak, yarın bunu göreceğiz. Benim bazı planlarım var ama bunları sana anlatamam.

Yani, scout raporu yok mu?

Zalgiris’e dair benden rapor yok. Söylediğim gibi, ilginç ve eğlenceli olacak. Zalgiris’e büyük saygım var. Harika bir sezon geçiriyorlar ve muazzam oynuyorlar. Yarın göreceğiz.

Son olarak, Baskonia serisinde Toko Shengelia’yla bir “saat kaç?” olayı yaşadınız. Neler oldu orada? Daha sonra barıştığınızı biliyorum…

Evet, bunu konuştuk. Bu, sadece üçüncü maçta yaşanan bir durumdu. Smaç vurduktan sonra bençimize el bileğini gösterdi, “Bizim zamanımız” dedi. 2-0 öndeydik o maç oynanırken ve biz son şampiyonuz. Ona bunun için teşekkür ediyoruz. Bize daha da büyük bir motivasyon verdi. O iyi oynayıp kazanmak istiyordu, biz de maçı kazanmak istiyorduk ki ona karşılık verebilelim. Ben de onun hareketine bir cevap verdim. Daha sonra onunla tesadüfen bir restoranda karşılaştık. O benim ne yaptığımı anladı, ben onun ne yaptığını anladım. O rekabetçi birisi ve bundan büyük bir hukukumuz olmadı.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir