Fenerbahçe Doğuş’un EuroLeague Medya Günü’nde Sırp forvet Nikola Kalinic, TrendBasket’e özel bir röportaj verdi.

İlk olarak, hücum ve savunmadaki liderleriniz değişti. Kısa bir sürede çokça değişiklik olduğunu düşünürsek, takımı nasıl etkileyecek bu?

Bizi etkileyecek tabi ki ama bu, Avrupa basketbolunda olan bir şey ve bununla ilgili bir şey yapamazsınız. Liderler gitti ama Jan Vesely, Kostas Sloukas gibi birçok oyuncu halen takımda. Bazı muadiller getirdik, harika oyuncuları takıma kattık. Ayrıca bazılarımız da sorumlulk alacağız. Oyunumuzu, bireysel kalitemizi ve takım kalitemizi geliştirdik. Ek olarak, Avrupa basketbol tarihindeki en iyi koça sahibiz. Sahada olan her şeye en iyi çözümleri bulacağız.

Sakatlığın nasıl?

Çok iyi değil. Dürüst olmak gerekirse, bazı enjeksiyonlar yapıldı. İşe yarayıp yaramayacağını birkaç gün içinde göreceğiz. Umarım birkaç haftaya hazır olurum. İhtimal ki EuroLeague’in açılışına yetişemeyeceğim ama üçüncü veya dördüncü haftada hazır olurum.

Sakatlığından ötürü EuroBasket 2017’de Sırbistan’ı temsil edemedin ve onlar İstanbul’da oynadılar. Arkadaşlarının oynayıp, finalde kaybetmesini izlerken nasıl hissettin?

Felaketti. İnsanlar anlamıyor. Onlarla bir buçuk ay beraberdim. Onlar buradayken de birlikteydik. İzlemek zordu. Onlar için çok mutluydum fakat tüm o çalışmanın içinde bulunmuşken, hayatının bir yazını daha takımla birlikte antrenmanda geçirirken ve bunun ödülünü alamazken turnuvayı izlemesi zordu. Ben veya bir başka oyuncu takımda olsaydı altın madalyayı alabilirdik belki. Gelmeyen tüm oyunculara rağmen -tüm hikayeyi tekrar etmeyeceğim- harika bir başarı kazandık bence. Sırbistan’ın bir basketbol ülkesi olduğunu, basketbol oynamayı bildiğimizi ve herhangi bir kadromuzun da zirvede olacağını gösterdik.

Avrupa’daki oyuncular oyuncu haklarının eksikliğinden tüm yaz şikayet etti ve sen de -Aaron Jackson ile birlikte- bu hareketin liderlerinden birisin. Geçen hafta, David Blatt bize oyuncuların daha proaktif olmaları ve kendi sendikalarını kurmaları gerektiğini söylemişti. Bununla ilgili bir şey yapacak mısın?

Tabi ki de. Ben her zaman fikrini açıklayan birisiyim. Bir şey saklamıyorum. Her zaman söylemem gerekeni söylerim. Geçen sene, o [tweet zinciri] bir kızgınlık anında olmuştu; ancak birçok iyi ve doğru şey söylediğimi ve bazı oyuncuların da bunları düşünmeye başladığını düşünüyorum zira yaz boyunca her röportajda insanlar oyunculara ve koçlara bunun hakkında sorular soruyordu. Bir şey başlattı. Küçük bir adım olabilir ama bir şey başlattı. Gigi’yle ve diğer oyuncularla konuşuyordum ve bazı tecrübeli oyuncuların toplantılar düzenleyeceğini biliyorum. Zor olacak. Her başlangıç zordur. NBA, başlangıçta bir Oyuncular Sendikası’na sahip değildi ve bunu kurduklarında, oyuncular bazı haklarını aldı. Oyuncuların milyonlar kazanıyor olmalarına dair büyük bir yanlış anlaşılma var ama ben her zaman konunun bu olmadığını söylüyorum. Kendinizi dünyanın en iyisiyle kıyaslamalısınız ve o da NBA. Hedefimiz onlar gibi olmak, bazı düşük seviye organizasyonlar gibi olmak değil.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir