Röportaj: Kasım Ersoy, TrendBasket


Charlotte Hornets dün gece Golden 1 Center’da Sacramento Kings’e karşı 99-85‘lik bir galibiyet kopardı. Maçın ardından, Hornets’in Fransız yıldızı Nicolas Batum ile Hornets, Fransa altyapı sistemi ve EuroBasket 2017 hakkında özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle, galibiyet için tebrikler. Beş maçlık yenilgi serinizi bitirdiniz. Maç hakkındaki genel görüşlerin neler?

48 dakika boyu ciddiydik. İlk çeyrekte harika bir başlangıcımız vardı. Maça 12-0’lık bir seriyle başladık ve ardından, her şey önümüze geldi. Kenardan da iyi bir iş çıkarttık. Farklı üstünlüğümüzü sonuna kadar korumaya çalıştık. Günün sonunda, iyi bir iş yaptık.

Hornets’e iki yıl önce katıldın ve bu iki yılda istatistik olarak kariyerinin en iyi yıllarını geçirdin. Bunun ardındaki sebep nedir?

Bu benim için yeni bir sistem ancak koçlarımız beni iyi pozisyonlara sokmakta harika iş çıkarıyor. Harika takım arkadaşlarına sahibiz. Bana güveniyorlar ve inanıyorlar. Bunun sebebi, sadece içinde bulunduğum grupla alakalı.

Bu sezon kısa forvet yerine şutör guard pozisyonunda oynuyorsun. Bu sana ne tip avantajlar getirdi?

Fiziğim farkı yarattı. O pozisyon için biraz uzunum, bu yüzden fiziğimin avantajını kullanabiliyorum. Üç numaradan biraz farklı çünkü artık daha küçük birine karşı oynuyorsunuz. Yani, sahip olduğum avantaj bu.

Kasım Ersoy/TrendBasket

Kasım Ersoy/TrendBasket

Senin jenerasyonunun dışında, Fransa alt yapı sistemi halen çokça iyi ve yetenekli oyuncu çıkarıyor. Fransa alt yapı sisteminin devamlılığının sırrı nedir?

Harika bir antrenörlüğe, teknik ekibe sahibiz. Size erken yaştan oyunu öğretirler. Oyunun temellerini öğrenmek size kalmış bir şey fakat koçlar bu konuda iyi bir iş çıkarıyor. Son on yılda başarılıydık ve sonraki on yılda da iyi olacağımızı biliyoruz. Bu, tüm antrenörlük sistemine ve öğrenme sistemine iyi bir övgüdür.

Hidayet Türkoğlu ve Andrei Kirilenko gibi muazzam Avrupalı oyuncular basketbol federasyonlarının başkanları oldular. Fransa’nın altın jenerasyonunn bir parçası olarak, bunun gibi bir şey yapmayı planlıyor musun?

Neden olmasın? Evet, bunu düşünürüm.

EuroBasket 2017’de olacak mısın?

Bilmiyorum. Henüz kararımı vermedim. Uzun bir sezon var ve şu anda odaklandığım şey de bu. Sezon bittiğinde bir karar vereceğim ancak henüz bilmiyorum.

Kasım Ersoy

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir