Röportaj: Kemal Rutkay Özcan, TrendBasket

Düzenleme: Dilara Durmuş, TrendBasket


THY EuroLeague Final Four açılış toplantısında yer alan Mirsad Türkcan, favorilerden organizasyona, tecrübelerinden şampiyonluğa dair TrendBasket’e özel açıklamalarda bulundu.

  • Belgrad basketbol için çok özel bir yer ve uzun süredir ilk defa buraya EuroLeague Final Four geliyor. Sizin de eski bir oyuncu olarak hisleriniz nedir, organizasyonu şu ana kadar nasıl buldunuz?

”Hava çok güzel, hava böyle olduktan sonra her şey çok kolay. Burası tarihi bir yer, Belgrad Belediyesi güzel bir atmosfer yarattı ama en önemlisi bu turnuvayı bizim nasıl oynayacağımız. İki sefer üst üste kupayı alacak mıyız alamayacak mıyız, en önemlisi bu. Zaten bunun için gelindi. Kupada bence Fenerbahçe Doğuş favori. Umarım yarı finalde iyi ve dikkatli oynayıp finalde de CSKA Moskova veya Real Madrid’i yenerek kupayı bir kez daha Fenerbahçe Müzesi’ne götürürüz.”

  • CSKA Moskova’da da oynamıştınız daha evvel. CSKA Moskova’nın şansını nasıl görüyorsunuz?

”CSKA klasik olarak bu sene de favori. Fenerbahçe Doğuş – CSKA Moskova finalini tabii ki isterim çünkü Berlin’de son saniyede kaybetti. En azından burada onlara bir cevap verebiliriz. (CSKA Moskova ile Fenerbahçe Doğuş’un finalde karşılaşmasını ister misiniz sorusu üzerine) Ama demek değildir ki böyle olsa bile maç kolay olacak. CSKA Moskova maçı çok zor bence. Real Madrid gördüğüm kadarıyla daha iyi durumda. Her iki takımda da bütün sene boyunca çok büyük sakatlık problemleri vardı. Kim gelirse gelsin final maçı final maçıdır, zorlu bir 40 dakika. Umarım o 40 dakikada biz daha iyi oynayıp kupayı alırız.”

  • Her an her şeyin olabileceği tek maç formatındayız (…) Bence NBA onu boşu boşuna yapmıyor. EuroLeague’in de yapmayı gerek ama yine de Final Four, genelinde çok güzel ve tatlı bir organizasyon. Tek dezavantajı tek maç olması. Mesela uzatmada yarı final kazanıyorsunuz, sonrasında daha iyi bir takımı yenip Avrupa şampiyona oluyorsunuz. Bana göre bu doğru değil ama söylediğim gibi Final Four Final Four’dur. Avrupa’da son 30 – 40 senedir Final Four ile Avrupa’nın şampiyonunu belirliyorlar. Bence bu organizasyon devam edecek.
  • Peki bu konuda biraz Zalgiris Kaunas’tan bahsedelim. Onların ki biraz Cinderella hikayesi gibi oldu. Bu tek maç formatında mental yeterlilik maç kazandırabilir mi?

”Tabii ki kazandırabilir. Ben de oyuncu olduğum için biliyorum. Kağıt üzerinde Fenerbahçe Doğuş çok büyük favori olabilir ama bu demek değildir ki Fenerbahçe bu maçı kesin kazanacak. Sadece çok iyi konsantre olup maça hazır olmaları lazım.”

Dilara Durmuş

İletişim: dilara.durmus@trendbasket.net

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir