Fenerbahçe Doğuş’un bu haftasonu Belgrad’da düzenlenecek THY EuroLeague Final Four 2018’in açılış basın toplantısında hazır bulunan genel menajeri Maurizio Gherardini TrendBasket’e özel açıklamalar yaptı.

gherardini kemal

Üst üste dördüncü Final Four’unuzu yaşıyorsunuz Belgrad gibi bir basketbol şehirde. Modern dönemde ilk defa bir organizasyon burada düzenleniyor. Fenerbahçe’yi Final Four’a dördüncü kez taşımanızla ilgili hisleriniz neler?

Takımın önemli unsurlarını değiştirdiğimiz düşünülürse, müthiş bir serüven oldu bu. Sezona böyle başladığınızda sonucun ne olacağını tam olarak kestiremezsiniz. Bence harika bir iş yaptık. Koçlar ve oyuncuların kimyası olumluydu ve şimdi işin heyecanlı kısmındayız. Final Four etkinliği için Sırbistan gibi bir basketbol ülkesine seyahat ediyorsanız, atmosfer daha da özel olur. Sezonun dört katılımcının da farklı yollarda büyümesine tanıklık ettiğini düşünüyorum. Final Four tahmin edilemez ve heyecanlı olacak; herkes aynı şansa sahip. Bizim geçen sene bu kupayı kazanmış olmamız, bize kazanmanın ne kadar tatlı olduğunu bilme avantajını getiriyor. Biz o tadı biliyoruz fakat diğerleri de aynı şeyi tatmak isteyecektir. Göreceğiz.

Konuştuğumuz her oyuncu ve koçun kendisi Ekpe Udoh ve Bogdan Bogdanovic’in ayrılıp beş yeni oyuncunun takıma katılmasıyla oluşan geçiş döneminin kolay geçtiğini söylüyorlar. Bu geçişin arkasındaki beyin bir ölçüde sizsiniz, özellikle konu oyuncuların transferine geldiğinde. Bunun kolay ve pürüzsüz olacağını biliyor muydunuz? “Ben Zeljko’ya sahibim, o bir yolunu bulur” diye düşündünüz mü?

Resmin nasıl şekilleneceğini bildiğimi söylerseniz, analiziniz dürüst olmaz. Kimyanızı nasıl geliştireceğimizi anlamak için çok çalışıp, kayda değer bir çekirdeğe ve Zeljko gibi harika bir koça güvendik. Bu süreci pürüzsüz geçebilmek adına transferlerde oyuncu ve insan olarak kaliteli isimlere yöneldik. Belki geçen seneki kadar yetenekli değiliz ama kesinlikle daha deriniz, daha sağlamız. Bu da nihayetinde sahadaki sonuçlara yansıyor. Bu takımı sezon başında dizayn ederken her parçanın birbiriyle uymasını umduk. Belgrad’a vardığımızda ise birçok parçanın takıma uyduğunu fark ettik.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir