THY EuroLeague Final Four etkinlikleri çerçevesinde EuroLeague tarihinin efsane isimleri minik basketbolcularla çeşitli eğlenceli aktivitelerde bulundular.

O efsanelerden biri olan Matjaž Smodiš, TrendBasket’e özel bir röportaj verdi. 2001’de Kinder Bologna ile, 2006 ve 2008’de CSKA Moskova ile olmak üzere üç EuroLeague şampiyonluğu kazanan Slovenyalı efsanenin sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

matjaz smodis röportajBirçok Final Four organizasyonunun içinde bulundunuz bugüne kadar. Sizce İstanbul nasıl bir ev sahibi?

Çok iyi. Tüm takımlar iyi yerleşti. Bugünkü iki maç için en iyi şekilde hazırlanacaklar. Harika bir çevre, çok büyük kültür çeşitliliği var burada. Bir taraftar, efsane veya seyirci olarak buradaki zamanımdan keyif alıyorum. Eski takım arkadaşlarımla yeniden görüşmemi de sağladı. EuroLeague ve Türkiye Basketbol Federasyonu harika bir iş çıkarıyor. 

2000’li yılların ortasında dört kez üst üste Final Four’a kalan CSKA Moskova takımlarının bir parçasıydınız. Sizin takımınızla şu anki CSKA’yı karşılaştırabilir misiniz?

Oyunun temponun yükselmesi bazında değiştiğini düşünüyorum. Benim zamanımda topu posta belki biraz daha fazla atıyorduk zira içeride yetenekli, fizikli ve güçlüydük. Bugünün CSKA takımı daha atletik, daha farklı bir mantaliteye sahip. İki harika oyun kurucuya sahipler. Kyle Hines gibi fizik olarak küçük, geçen yıl en iyi savunmacı seçilmiş bir pivotları var. Bu faktörlerden yararlanmakta harika iş çıkarıyorlar. Geçen yıl şampiyon olmalarının anahtarı da buydu. Bu, bu yıl da onların güçlü tarafları.

Oyunculuğunuzda oyun zekası yüksek bir forvettiniz. Sizi koçluk yaparken görecek miyiz?

Kendimi bir koç olarak görmüyorum. Günlük bazda 12-15 kişiyi idare etmek çok ama çok zor bir iş. Oyuncu olarak hayatımda yeterince stres ve hayal kırıklığı yaşadım. Basketboldan daha farklı şeyler yapmaya bakıyorum. Basketboldan uzaklaşmaya çalışıyorum. Bana hayatı öğreten bir oyun oldu bu; çok da keyif aldım oynarken. Koç olmam ama bir yerlerde asistan olabilirim.

Son olarak: Slovenya Milli Takımı pota altına devşirme oyuncu yöntemiyle bir ismi katmak istiyor; Anthony Randolph da adı geçen isimlerden biri. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

Devşirme oyuncular bugünlerde normal bir şey haline geldi. Herkes bunu yapıyor. Eğer o oyuncu milli takımınızı daha üst bir seviyeye koyuyorsa, sizi madalyalar kazanmak adına rekabetçi kılıyorsa, oyuncu devşirmenin açıklanabilir olduğunu düşünüyorum. Şu anda pota altında çok oyuncumuz yok. Randolph veya Hines veya bir başkası bizim için iyi olabilir.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir