Röportaj: Kasım Ersoy, TrendBasket


NBA’de sezonu noktalamak üzere olan takımlardan Sacramento Kings, evinde Batı Konferansı üçüncülüğünü garantilemiş Houston Rockets’ı ağırladı. Konuk ekip maçı kolayca kazanmayı bildi. Hava atışının öncesinde, Kings’in tecrübeli pivotu Kosta Koufos sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle, sezon sizin için nasıl gitti?

Herkes halen bir öğrenme sürecinde ve gelişiyoruz. Basketbol oyununun bir iş olduğunu şu an anlıyoruz. Herkes her gün gelişiyor ki bu da iyi.

Cousins takasından sonra 22 maçta yedi galibiyet aldınız. Oyununda ve/veya takımın genel performansında bir değişiklik olduğunu düşünüyor musun?

Söylediğim gibi, bu bir iş. Cousins NBA’in en iyi uzunlarından biri. Bizim adımıza güzelce gelişen genç oyuncular var ve buradaki herkes parlak bir geleceğe sahip.

Ohio State’te bir sezon oynadın ve ivedilikle NBA’e geçtin. Diğer Avrupalı oyuncuların aksine, neden Avrupa’da oynamayı tercih etmedin?

Bilirsiniz, ben Amerikan vatandaşıyım. Yani bu farklı bir senaryo. Gerçi benim için Ohio State’te oynamak hayallerimden biriydi. O hayali gerçekleştirdim ve zaman doğruydu. Zaman doğruysa gitmek zorundasınız. Gelecekte ne olacağını asla bilemezsiniz. Tüm kariyerim boyunca sağlıklı olduğum için şanslıyım. Tanrı beni basketbol oynama yeteneğiyle kutsadı.

Kasım Ersoy/TrendBasket

Kasım Ersoy/TrendBasket

Son zamanlarda çokça Avrupalı yeteneğin NCAA’de oynamaya geldiğini görüyoruz. Bir Avrupalı oyuncunun NCAA’de oynayarak edinebileceği temel şey nedir?

Sadece NBA’e biraz daha hazır olmak. Gerçi aynı zamanda Avrupa’da oynamakta olan birçok süper yetenekli Avrupalı oyuncu var. NBA’de oynayabilirler ancak tercih etmiyorlar. Biliyorsunuz, NBA her sene, sürekli değişiyor. Daha çok Avrupalı oyuncunun geleceğini ve bunun NBA’in dinamiklerini iyi bir yönde değiştireceğini hissediyorum.

NBA’de beş farklı takımda oynadın. Bu beş şehir içerisinden yaşamak için favori lokasyonun hangisi?

Her zaman farklı şehirlerde oynuyorsunuz, özellikle iş restoranlara, taraftarlara vb. geldiğinde. Çok şanslıydım, tüm kariyerim boyunca çok iyi koçlar tarafından çalıştırıldım. İyi bir kariyerim oldu; neredeyse 10 yılı devirdim. Her şehirden çok şey öğrendim. Her şehrin özel dinamikleri var. Burada, Sacramento’da taraftar tabanının sahadaki senaryolardan bağımsız olarak çok güçlü olduğunu öğrendim. Oyuncular olarak bunun için çok şanslıyız.

Seni EuroBasket 2017’de Yunanistan’ı temsil ederken görecek miyiz?

Henüz bilmiyorum. Bunu düşünmüyorum. Sadece bugünkü maçı düşünüyorum.

Bu yaz serbest oyuncu olacaksın. Sacramento’da kalmaya niyetli misin?

Bunu da düşünmüyorum. Şu an doğru zaman değil. Gün gün değerlendirmeye odaklandım. Bir fırsat çıkarsa onu o zaman değerlendireceğim.

Gulen Canol Tutuncu

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir