Röportaj: Barış Cevahir

Düzenleme: Kemal Rutkay Özcan


THY EuroLeague’de art arda dördüncü Final Four tecrübesini bu ay içerisinde Belgrad’da yaşayacak olan Fenerbahçe Doğuş’un İtalyan yıldızı Gigi Datome, takımının organizasyon öncesi medya gününde TrendBasket’e konuştu.

Kariyerinin üst üste üçüncü, kulüp tarihinin üst üste dördüncü Final Four’una kalmayı başardınız. Nasıl hissediyorsun?

Bu kulüp için harika bir başarı bu. Bunun bir parçası olduğum için gururluyum. İki yıl önce buraya geldiğimde hedef buydu. Kolay olmadı ama başardık. Durmak istemiyoruz.

Geçen yılın ardından bazı değişiklikler oldu. Bogdan Bogdanovic ve Ekpe Udoh NBA’e gitti; Marko Guduric, Jason Thompson gibi isimler takıma katıldı. Bu değişikliklere nasıl reaksiyon verdiniz? O süreç nasıldı?

Hayat böyle. Birileri gider, birileri gelir. Bu takımın çok iyi bir takım olacağını biliyorduk zira çok iyi oyuncular aramıza katıldı. Marko ve Jason’ın yanında Brad [Wanamaker] ve Nicolo [Melli] da geldi ve yeniden Final Four için rekabet edeceğimizi biliyorduk. Normal sezonda geçen yıl olduğumuzdan daha iyiydik. Şimdi de, önceki iki yılda olduğu gibi, şampiyonluk için rekabet edeceğiz.

Final Four Belgrad’da düzenlenecek ve bugüne kadar birçok şehirde, birçok deplasmanda üst seviyede oynadınız. Belgrad’ın atmosferi için neler söylersin?

Belgrad müthiş bir yer, basketbolla yatıp kalkan bir şehir. Harika bir geleneğe sahipler. Oradaki birinci spor basketbol. Takımımızdan birçok kişi de daha önce Belgrad’da çalıştı. Basketbol oynamak için çok güzel bir yer.

Nicolo ile olan arkadaşlığınızı sormak istiyorum. Takımın iki İtalyanı olarak İstanbul gibi bir basketbol şehrinde beraber oynuyorsunuz. Bu durum sizin için nasıl?

Arkadaşımla takımda birlikte olmak iyi zira sezonun her gününü birlikte geçiriyoruz, birbirimizi ailelerimizden çok görüyoruz. Bu sebeple arkadaşlarınızın ve iyi insanların etrafınızda olması güzel bir şey. Nicolo iyi arkadaşım, çok da iyi biri. Onunla bu tecrübeyi yaşadığım için mutluyum; ancak sadece o da değil, burada çok güzel insanlarla çevriliyim. Her gün burada çalışmak bir zevk.

Bugünlerde birçok oyuncu çift yönlü kontratlarla NBA’de forma şansı buluyor. Sen daha evvel NBA’de oynadın, NBA’e dönme düşüncen var mı?

Fenerbahçe’de çok mutluyum. Bunu her yıl düşünüyorum; hayatımız böyle. Bir sonraki yıl ne olacağını bilemiyorsunuz. Fenerbahçe’de en iyisini yapmaya odaklandım. Gelecekte her şey olabilir. Bizim hayatımızda her şeyin olabilme ihtimali var. En iyimi ortaya koymaya çalışıyorum. Bedenim ve ruhum şu anda Fenerbahçe’ye ait. Her yılın sonunda Koç Obradovic’le bir sonraki yıla dair konuşuyoruz. Şu anda bu yıla odaklandım. Geleceğe bakacağız.

Son sorum: Fenerbahçe taraftarları oldukça kalabalık bir şekilde Belgrad’da olacak. Onlara dair neler söylemek istersin?

Çok sayıda olacaklarını biliyorum. Bazıları büyük bir güvenle biletlerini Final Four’a kalmamızdan çok önce satın aldı. Onlar başarımızın her zaman büyük bir parçası. Herkes taraftarlara karşı sevgimin ne kadar büyük olduğunu biliyor. Onların da bana karşı sevgisini takdir ediyorum. Hedef her zaman aynı: Fenerbahçe taraftarlarını mutlu etmek. Onlar mutluysa biz de mutluyuz.

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir