Bugün başlayacak 2018 PTT Erkekler Türkiye Kupası’nın açılış basın toplantısının sonrasında Darüşşafaka’nın tecrübeli başantrenörü David Blatt ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Jajuan Johnson’ın bir sakatlığı var ve bir süredir forma giyemiyor. Son durumu nedir? Kupada oynayacak mı?

Önümüzdeki 24 veya 48 saatte durumuna bakacağız. Geri dönmek için çalışıyor. Eğer hazırsa oynayacak, hazır değilse oynamayacak. Durumu maç saatinde belli olacak.

Türkiye Kupası’nda zor bir yolunuz var. Fenerbahçe veya Anadolu Efes ile karşılaşmak zorundasınız. Ayrıca Eskişehir Basket de zorlu bir takım. Kupadaki şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Fikrimce, kupayı kazanmak için iyi takımlarla karşılaşmak durumundasınız. Ne zaman olduğu fark etmez; iyi takımları yenmelisiniz. İyi olan şey ise bir kura olmaması. Ligdeki sıralamalara bağlı eşleşmeler. Bence bu daha iyi. Eşleşmelerin performansa bağlı olması çok iyi.

@daçkabasket

Darüşşafaka Basket (@dackabasket)

Geçen ay eşleşmeler belirlendiğinde, hepimiz takımınızın ve Eskişehir Basket’in karşılaşacak olmasından ötürü heyecanlıydık. Ne var ki, bir ayda bazı şeyler değişti. Eskişehir Basket birçok sakatlık yaşıyor: Jeff Ayres, Sean Marshall, bir ihtimal E.J. Rowland kupada oynamayacak.

O ikisinin oynamayacağını bilmiyordum.

Size haberleri vereyim o halde…

Tabii ki.

Ayres ve Marshall %95 ihtimalle oynamayacak. Rowland ise hafta sonundaki Efes maçında sakatlandı.

Onun durumunun ciddi olduğunu düşünmüyorum.

Maça dönmemişti…

Kendisini kupaya saklıyordur.

Ve şu anda beş maçlık bir mağlubiyet serisindeler. Koç Berrocal da işlerin onlar için değiştiğini ve daha iyiye gitmeleri gerektiğini söylüyor. Bu durum sizin maç hazırlığınızı değiştirdi mi?

Sana anlatayım: Normal bir durumda bu çok önemlidir. Bu kupa olduğundan, basın toplantısında da söylediğim gibi, kupanın farklı dinamikleri vardır. Maçlar çok ama çok tahmin edilemezdir. Rakibinizde kimin oynadığına, takımın derecesine kendinizi kaptırmanıza izin veremezsiniz. Kupa tek seferlik bir mücadeledir. Psikoloji ve dinamik tamamen farklıdır. Şartlar ne olursa olsun en iyinizi ortaya koyarak sahada olmalısınız. Uzun yılların tecrübesine dayanarak sana bunları söyleyebilirim.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir