Röportaj: Eyüphan Koç, TrendBasket

Çeviri: Dilasa Karakaya, TrendBasket


Philadelphia 76ers’ın bu sabah Los Angeles Clippers deplasmanından 108-105‘lik galibiyetle ayrıldığı karşılaşmanın öncesinde Hırvat yıldız Dario Saric ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

California’da şimdiden iki mağlubiyet aldınız. Sezon başlarında da çok fazla seyahat etmek zorunda kalıyorusunuz. Sizce bu takım için yorucu mu?

Sacramento’ya karşı kaybetmeyi istemiyorduk. Evet, çok yakın bir maçtı. Ancak basketbol böyle bir şey, NBA böyle bir ortam. Hiçbir şeyi kontrol edemiyorsunuz, neler olacağını kestiremiyorsunuz. Burada iki maçımız daha olacak. Özellikle ilkinde tamamen odaklanmalı ve %100’ümüzle oynamalıyız. Çünkü iki takımı da burada, LA’de yenebileceğimizi düşünüyorum.

Bugün hücumda çok ama çok hızlı bir oyun oynandı. Bu durum takımın pek işine yaramamış gibiydi. İstatistiklere bakınca top fazla top kaybı yapıldığı gözüküyor. Sizce sorun hız mıydı ve ya takımca savunmanız konusunda sorun olduğunu düşündüğünüz ortak bir probleminiz var mı?

Takımca konuşacaksak çok fazla top kaybı yaptık. Her top kaybı yapışımızda da koçumuz düzeltmeye, bize öncülük etmeye çalıştı. Hücumda bu noktadayız, geliştirmemiz gereken bir sürü şey mevcut. Daha çok kumar oynamalı, daha fazla odaklanmalı ve olabildiğince kolay paslar vermeliyiz. Bizi oyunda tutacak olan şey bu.

Sezona biraz yavaş başladın ama ona rağmen son zamanlarda çok istikrarlı bir şekilde şut sokmaya başladın, aynı geçen sezondaki gibi. Bu konuda ne hissediyorsun?

Bu sezona gerçekten çok kötü başladım. Takımdaki rolümü kavramaya çalışıyordum. Son birkaç maçtır ritim bulmak için zorluyordum kendimi, Bu sezon takımımız çok farklı, tam da bu yüzden rolümü benimsemeye çalışıyordum. Önümüzdeki maçlarda da iyi oynamayı umuyorum. Takımdaki herkes çok iyi oynamayı ve kazanmayı istiyor, bu da oyun oynadıkça mümkün hale gelecek.

Şimdi bu soruyla Avrupa’ya geri döneceğim. Yunanistan’da Dusan Ivkovic’in son maçında onun için oynadın. Son kez onun için oynamış olmak nasıl hissettirdi?

Onunla Anadolu Efes’teyken çok güzel iki sene geçirmiştim. O benim tam olarak öğretmenimdi. Gerçek basketbolu ve Euroleague’i bana öğreten kişiydi. Bense her zaman benim için yaptıklarına minnettar oldum, Yunanistan’daki son maçı muhteşem bir deneyimdi. Avrupa’nın en iyi oyuncuları, eski oyuncuları ordaydı. Atmosfer aynı şekilde çok güzeldi. İki kupa kazandığı takımı Olympiakos… Öyle bir organizasyonun parçası olmak gerçekten güzel  bir histi.

Peki Anadolu Efes’i izliyor musun veya Euroleague’i takip etmeye çalışıyor musun? Euroleague’de şimdiye kadar istediğini elde edemediler.

İzlemeyi çok fazla denedim gerçekten ama çok zor. Burada neredeyse her gün maçımız oluyor, bazen maçlardan önce veya sonra dinlenmem gerekiyor. Hatta genellikle maçlardan önce uyuyorum, bu durumda takip etmek çok zor oluyor ama skorları takip ediyorum. Kolay maçlardansa biraz daha zorlu olan maçlarını takip etmeye çalışıyorum. Onlara şans diliyorum. Biliyorum ki Koç Perasovic gerçekten çok iyi bir çalıştırıcı.

Furkan Korkmaz ile Anadolu Efes’te birlikte oynamıştınız, birbirinizi yakından tanıyorsunuz. NBA’de ne kadar şansı olduğunu düşünüyorsun?

Kesinlikle şansı var. Çok yetenekli çok çılgın birisi, sadece çok fazla çalışması gerekiyor. Özellikle sezon başında NBA’de süre alabilmek çok zorlu olabiliyor ama Furkan zekasıyla ve çalışma ahlakıyla NBA’de çok iyi bir oyuncu olacak.

Eyuphan Koc

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir