Röportaj: Kasım Ersoy, TrendBasket


Son dokuz maçta sekiz yenilgi alan Sacramento Kings, Cumartesi gecesi Denver Nuggets’ı ağırladı. Colorado ekibi Golden 1 Center’dan 105-92‘lik bir galibiyetle ayrıldı. Maçın öncesinde, Nuggets’ın yıldız forveti Danilo Gallinari özel bir röportaj için TrendBasket‘e konuştu.

65 maçın ardından Batı Konferansı’nın sekizinci sırasına tutunmayı başardınız. Takım olarak beklentileri de yanılttınız. Şu ana kadarki başarınız hakkında ne düşünüyorsun?

Basketbol oynayabilen çokça yetenekli oyuncuya sahip olduğumuzu düşünüyorum. Şimdi kimyamız başlangıçtakinden daha iyi. Bir playoff takımı olmak için yeterli olduğumuzu biliyoruz, bu yüzden sekizinci sıraya tutunmak istiyoruz.

Ligin en verimli hücum takımlarından birisiniz. Ne var ki, savunma tarafında bunu söylemek zor. Oyunun iki tarafı arasındaki bu zıtlığın temel sebebi nedir?

Bence maçların bazı bölümlerinde iyi savunma yaptık. Daha istikrarlı olmak ve sadece yirmi beş otuz dakika yerine, 48 dakika boyunca iyi savunma yapmak zorundayız.

Birleşik Devletler ve özellikle Avrupa’da, Nikola Jokić harika bir heyecan yaratmış durumda bu sezon. Onu her gün antrenmanlarda gören biri olarak bu sezon bu ilerlemeyi bekliyor muydun?

Yaptığı ilerlemeyi beklemiyordum. Birçok kişiyi şaşırttığını düşünüyorum. Onun adına çok mutluyum. Bizim için çok iyi iş çıkarıyor.

Kasım Ersoy/TrendBasket

Kasım Ersoy/TrendBasket

Bu sezon şu ana kadar 54 maçta oynayan (14 Mart itibariyle) Gallinari, maç başına 17.7 sayı ortalaması yakaladı ve Nuggets’ın skor lideri.

EuroLeague’i takip ediyor musun? Fikrince, şu anda forma giyen hangi EuroLeague oyuncuları NBA’de başarılı olur?

Avrupa’da burada oynayabilecek çokça iyi oyuncu olduğunu düşünüyorum. Uzun bir oyuncu listesi verebilirim sana; mesela Real Madrid’de oynayan ve bence, gerçekten iyi bir genç oyuncu olan Luka Dončić.

İtalya Erkek Basketbol Milli Takımı Ettore Messina yönetiminde 2016 Rio Olimpiyatları’na kalamasa da, Messina EuroBasket 2017’de de milli takımı çalıştıracak. Messina’nın milli takıma getirdiği en önemli şey nedir?

Geçen yaz savunmamızı getirdi bize, onunla çılgın takvimden dolayı çok fazla çalışmasak da. Savunmamız çok daha iyiye gitti ve şu anda çok iyi bir savunmamız var.

EuroBasket 2017’de olmayı planlıyor musun?

Evet.

Muhteşem. Bu, benim son sorum olacak. Yıllardır Denver’da oynuyorsun ve gelecek sene için kontratında bir oyuncu opsiyonun olacak. Opsiyonu kullanacak mısın, yoksa iptal mi edeceksin?

Denver’da kalmak istiyorum. Umuyorum ki, yazın kontratla alakalı birkaç şeyi çözebileceğiz. Ancak opsiyonu kullanmak istiyorum.

Kasım Ersoy

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir