Röportaj: Sergen Kumas


NBA’de son şampiyon Golden State Warriors deplasmanda Philadelphia 76ers’ı 22 sayı geriden gelerek mağlup etti. Maçın ardından, Warriors oyuncusu Andre Iguodala TrendBasket’e özel bir röportaj verdi.

Andre, devre arasında 74-52, 22 sayı gerideydiniz. Steve Kerr ve takım soyunma odasına girerken sizi maçagirmeniz için motive etmek adına neler söyledi?

Pat McCaw, kendisi de hemen burada, devre arası konuşmasını yaptı, her gece sahada olmamız gerektiğini söyledi çocuklara. Oynadığımız her maçta takımlar bize karşı çıkıp, ilk yumruğu vurmak istiyor. Üstünlüklerini korumayı hedeflediler, taraftar da oyunun içindeydi. Her maçımız büyük öneme sahip. Devre arasında biraz uyandık ve doğru ayarlamaları yaptık, küçük serilerimizi gerçekleştirdik.

Şimdi 76ers tecrübelerine dönelim. 2004-12 arasında 76ers için, seni draft eden takım için oynadın. 2012’de All-Star oldun, 2011’de en iyi savunma beşlerine girdin. Halen organizasyonla oyuncular, teknik ekip ve bu tip şeyler söz konusu olduğunda bir bağın olduğunu hissediyor musun?

Buradaki birçok kişiyle halen iyi ilişkilerim var, yeni takım sahipleriyle bile; Bay Harris ve diğerleriyle. Antrenman ekibi ve tüm o adamlar halen burada. Hepsi benimle ilgilendi, hepsi iyi insanlar. Yani bu ilişkiler her zaman baki kalacak. Ne var ki, takas edildiğin zaman herkes sana, ‘Şehirle bir bağın var mı?’ diye soruyor. Serbest oyuncu olarak ayrıldığında ise senin bir tüccar olduğunu söylüyorlar. Bu ilginç. Ama burada her şey iyi, çokça sevgi var. Mental olarak burada büyüdüm. NBA’in iniş çıkışlarını, iş tarafını, medya tarafını öğrendim. Çok şey öğrendim burada ve bu benim büyümeme yardım etti.

Ben Simmons ve Joel Embiid genç çekirdeğiyle gelen 76ers, şu anda NBA’in konuşulan takımı durumunda. Bu takımı gelecek yıllarda nerede görüyorsun?

Takımın çekirdeğini oturtup, etrafına doğru adamlar koyma adına çok iyi işler yaptılar bence. İyi şutörlere sahipler. Redick ve Covington alanı açıyorlar, [Simmons ve Embiid] hücum edebilsin diye. Saric iyi bir şutör, iç-dış oynayabilen biri. Her parça diğer parçaları tamamlıyor ki bu burada sahip olduğumuz bir şey. Eğer bunun üstüne koymaya devam ederlerse, yapım aşamasında çok özel bir şeye sahipler.

 

Sergen Kumas

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir