2017 THY EuroLeague Final Four artık günler uzaklıkta. İlk hava atışından evvel, Final Four’un gediklisi CSKA Moskova’nın yıldız oyun kurucusu Aaron Jackson; CSKA’daki sezonu, Olympiakos’a karşı olan Final Four kapışmaları ve Final’de olası bir Fenerbahçe eşleşmesi hakkında TrendBasket’e konuştu.

CSKA ile beş sezon ve beş Final Four… Bu başarının bir parçası olmaktan ötürü nasıl hissediyorsun?

Minnettar. CSKA gibi bir kulüpte oynama fırsatı bulduğum için müteşekkirim. Hepimiz aynı zihniyetteyiz, sıkı çalışıyoruz. Hepimizin Final Four’a ulaşma hedefi vardı. Bu benim üst üste beşinci Final Four’um olacak, söylemem gerek fakat halen en iyisini yapmak için azimliyim.

Bu sezon kariyerindeki iyi sezonlardan biriydi ve en baştan itibaren formdaydın. Performansını belli –yüksek – bir seviyede nasıl tuttun?

Zor bir sezon arası geçirdim. Geçen sezon kişisel olarak benim için zorluydu. Yüzümden sakatlandım ve yeteneğim ölçüsünde en iyimi veremedim. Fakat teknik ekip ve takım arkadaşlarım işimi kolaylaştırdı. Sezona iyi başladım. Aynı rutini devam ettirdim ki bu da antrenmanda şut atmak ve maçta bana olabilecek şeyler için çalışmaktı ki böylece hazır hale gelebileyim.

Play-offtaki üç maçın tamamında da Baskonia çift haneli farklardan geri geldi ve son birkaç yıldır birçok rahat üstünlüğün maç sonuna kadar dağıldığını gördük. Bu taktiksel bir sorun mu yoksa zihinsel mi?

Bu kesinlikle ne olduğunu bildiğim bir şey. Bence çok rahatlıyoruz. Çokça iyi oyuncumuz var, çokça yeteneğe sahibiz. Belli bir üstünlük elde edince bazı oyuncular rahatlıyor ve istatistikler için, kendileri için oynamak istiyorlar. Bu takıma biraz zarar veriyor ki diğer takımları da geri gelirken görüyorsunuz. Rahat üstünlüklere sahip olmaya dair son iki sezondan çok şey öğrendiğimizi düşünüyorum. Her takıma saygı duyuyoruz, en iyimizi ortaya koyuyoruz. Geri geliyorlar ancak galibiyeti aldığımız sürece mutludan da öteyiz.

Takım sezona şahane bir başlangıç yaptı lakin sezonun kalanında o seviyeye ulaşamadı. Bu ve Baskonia’ya karşı yaşanan zorluklar düşünülünce Final Four öncesinde bu konuda endişeleniyor musunuz?

Hayır. Söylediğim gibi, gerçekten iyi bir takıma, bizim için maçı kolaylaştırmak adına tonlarca efor harcayan bir koç ekibine sahibiz. Gerçekten iyi bir başlangıç yaptık ancak iniş çıkışlarımız, sakatlıklarımız, ritimden çıkan oyuncularımız, senkrondan çıkan oyuncularımız oldu. Bence şu an herkes iyi basketbol oynuyor. Baskonia bizden daha düşük sıra bir takım olsa ve ev sahibi avantajına sahip olmasa bile, ev sahibi avantajına sahip olması gereken bir takımdı. Üçüncü veya dördüncü sırada bitirmeliydiler. Final Four için sert bir sınavdı.

aaron jackson röportaj 3

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Olympiakos’a karşı 2013 ve 2015’te alınan yarı final mağlubiyetlerini yaşadın. O maçları nasıl hatırlıyorsun?

İlk maçında fazla gergindim. Bence takımımız fazla gergindi. Yeni bir takımdı. (Ettore) Messina’nın ilk yılıydı. Biraz düşünmeden hareket ettik ve kendimize çok fazla baskı yükledik zira Messina’nın dönüşüyle bir şampiyonluk kazanmak istiyorduk.

İkincide ise harika bir maç oynadık. Onları tüm taktiksel oyunlarda yendik. Olympiakos’a hakkını vermeniz gerek. (Vassilis) Spanoulis birkaç büyük oyun yaptı. (Kostas) Sloukas maç sonunda büyük bir oyun yaptı ve biz o maçı koparacak oyunları yapamadık. Eğer bu Final Four’da yakın giden bir maç olursa bu sefer gidişatı değiştireceğiz.

Kendini zihinsel olarak hazırlamak için o maçları düşünüyor musun?

Hayır. Sadece geçen yıl ne yaptığımızı düşünüyoruz. Çoğunlukla geçen yıl ne yaptığımı düşünüyorum. Yeniden istediğim duygu o. Olympiakos, Fenerbahçe… fark etmez; kazanmak istiyoruz.

Geçen yılın finalinden bahsettin. İki taraf için de yıllarca unutulmayacak bir maçtı. Finaldeki muhtemel bir Fenerbahçe eşleşmesinin hayalini kuruyor musunuz?

Fenerbahçe ile oynamak isterim. Öncelikle, çünkü bizi bu sezon iki kez yendiler. Onlardan bir şampiyonluk çaldığımızı söylüyorlar. Taraftarlar bunu söylüyor. Buraya gelip, bu eşleşmeyi bir daha yakalamak harika olur; umuyorum ki aynı sonuçla.

Artık VTB’e play-off zamanı. EuroLeague’e hazırlanma bağlamında VTB’nin sertlik seviyesine dair düşüncelerin neler?

İlk tur her elit takımın kendi yerel liglerinde gördüğü ilk tur gibiydi. İkinci turda Lokomotiv (Kuban) rakip. İlk turda onlar UNICS’e, (Kazan) bir EuroLeague takımına karşı oynadılar. Zenit ve Khimki de sert takımlar. Yanlış anlamayın ama bazı oyuncuları dinlendirebileceğimiz, antrenman olarak kullanabileceğimiz bazı takımlar var. VTB’de oynadığımız her takım bize final maçıymış gibi davranıyor. Oraya gevşek çıkamazsınız.

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Örneğin, Olimpia Milano bundan acı çekti. İtalya Ligi biraz zayıf – ve VTB de o kadar güçlü değil – bu onlara (EuroLeague) normal sezonda zarar verdi zira zorlanmıyorlar. CSKA için aynı şekilde hissediyor musun?

Hayır, bence koçlar bize her maçı EuroLeague maçıymış gibi hissettirmekte çok iyi çıkarıyorlar. Motiveyiz. Sezon öncesinde bir Çin takımına karşı gösteri maçı oynasak bile onlar bizi rakibe hazırlamak adına bize baskı yüklüyorlar.

İlk profesyonel takımın da Türkiye’deydi. (Antalya Büyükşehir Belediye) Kariyerine Türkiye Ligi gibi zor bir ligde başlamak sana nasıl katkıda bulundu?

Orada çok eğlendim. Zorluydu çünkü lig tıpkı şu an olduğu gibi çok iyiydi. Bana gerçekten inanan bir koçum vardı. Üzerimde çok duruyordu. İyi bir oyuncuya dönüştüğümü görmeyi gerçekten istiyordu. Onun Efes, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi takımlara karşı, ‘Bu maçlar sizin kariyerinizi parlatacak maçlar. Avrupa’da büyük bir isim olmak istiyor musunuz’ dediğini hatırlıyorum. 23 yaşımdaydım ve bize ‘Sende potansiyel görüyorum.’ derdi. Bana bunları söylediğinde çok kişisel aldım ve Türkiye’deki büyük takımlara karşı oynamaktan keyif aldım.

“Lokasyonu değiştirmek” ile ilgili konuştuğumuzda öne çıkan isimlerden birisin. Düşünce şeklin halen aynı mı? Yoksa biraz değişti mi?

Beni yanlış anlamayın: Buradayım, burada olmaktan ötürü minnettarım. İstanbul’u seviyorum. Favori şehirlerimden olduğunu defalarca söyledim. Ne yazık ki ailem burada değil. Birçok takım arkadaşımın aileleri burada değil. Herkes oyununa konsantre olmak istiyor, kimse ailesi için endişelenmek istemiyor. Benim güvenliğim, takımın güvenliği, Türkiye’deki diğer her bireyin güvenliği… Bence bu Tanrı’nın takdiri. Türkiye kötü bir yerdir demiyorum. Türkiye ile ilgili olumsuz şeyler söylemiyorum. Final Four için buradayım ve işim de basketbol.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir