Geri1 of 5İleri

Chicago Bulls

Bu sezona muhtemelen dibe vurma hedefiyle(!) başlayan Chicago Bulls, Mirotic-Portis kavgasının ve bir süre oynamamalarının da etkisiyle sezonun ilk çeyreğinde bu hedefine emin adımlarla (3-20) ilerliyordu. Mirotic’in dönüşüyle beraber yakalanan sürpriz galibiyet serisi Bulls yönetiminin ne kadar hoşuna gidiyordur bilmiyorum. Bildiğim, galibiyet/mağlubiyet sayılarından bağımsız olarak Mirotic ayrılmak ve Bulls da Mirotic karşılığında bir değer (draft hakkı, genç oyuncu vesaire) almak istiyor.

Hoş belki Mirotic kalıp, Portis ayrılabilir veya her ikisi de gidebilir. Burada asıl mesele kavga olayından ziyade, pozisyondaki kalabalık ve öncelikli oyuncu konusundaki tercihlerle ilgili. Nitekim Bulls’un amacı Markkanen başta olmak üzere sakatlıktan dönmesi yakın olan Zach LaVine ile beklenmedik performansını sürdürmeye devam edecekse Kris Dunn gibi genç oyunculara yatırım yapmak. Diğer genç ve potansiyelli bir oyuncu olan Portis’in ise (hem Markkanen’in varlığı hem de bu kavga olayından dolayı) iyi bir karşılık alınırsa gönderilebileceğini düşünüyorum. Bu sezonun geriye kalanında maç kazanma yüzdesini Mirotiç öncesi döneme yaklaştırmak, draft için daha iyi bir yer anlamına gelecektir (tanking) bunu da göz ardı etmeyelim.

NBA (@NBA)

NBA (@NBA)

Diğer taraftan Bulls’un aslında en değerli takas malzemesi şu anda cap’inde bulunan yaklaşık 16 milyon dolarlık boşluk. Bu boşluk sayesinde pek çok takas senaryosunda karşılıksız olarak ekstra kontrat ve dolayısıyla karşılığında draft hakları alabilirler. Finansal sebepli takaslar ile Mirotiç’in (ve/veya Portis) gönderilmesi Bulls’un 8 Şubat’a kadar iki önemli gündemi olacaktır.

Takas senaryosu I:

Chicago => Gorgui Dieng + Nemanja Bjelica

Minnesota => Nikola Mirotic

Dieng’in dört yıllık çok da yüksek olmayan bir kontratı var. Eğer Bulls kendisini iki yıl sonra ilk beş pivotu olarak değerlendirirse oldukça iyi bir yatırım yapmış olacaktır. Bjelica ise Mirotiç’in rolünde bir iki gömlek küçük gelecektir. Yine de “ya tutarsa” transferi. Bulls’un Mirotiç için draft hakkı kovaladığını biliyorum ama cazip bir teklif bulamazlarsa bu paket kötü bir karşılık değil.

Minnesota için Dieng kötü bir oyuncu ve kontrat olmamakla beraber, Towns varken pahalı bir yedek. Mirotiç tipi spacing sağlayacak bir forvete çok daha fazla ihtiyaçları var. Pota altında alternatifi ve sertliği benchten Taj Gibson getirebilir.

Takas senaryosu II:

Chicago => Jason Smith + Kelly Oubre

Washington => Bobby Portis

Bulls, Jason Smith’in seneye de devam eden kontratını yer. Ancak Portis’e karşılık gelecek olan Oubre’nin potansiyeli çok daha yüksek görünüyor, Bulls’un eksiği olan bir bölgeyi tamamlıyor ve gerek yaş gerekse kontrat olarak takımın gelecek odaklı yapılanmasına oldukça uygun bir oyuncu.

Washington için temel motivasyon lüks vergisinin altına inmek. Oubre’yi göndermek acı ama Beal – Porter gibi oyuncuların ardında asıl oyuncu olması zaten zor olacaktı. Portis benchten iyi katkı verecektir ve Markieff’in sonraki yaz bitecek (ve belki de finansal sebeplerle yenilenmeyecek) kontratına karşı bir alternatif olarak yatırım yapılabilir bir oyuncu.

(Ayrıca bu yazı serisinde bakınız: Portland sayfası)

Geri1 of 5İleri

Chicago Bulls

Caner Onal

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir