NBA’de 2013-2014 sezonunun takas dönemi 20 Şubat’ta sona erecek. Hemen her sezon olduğu gibi GM’ler arasında Şubat ayında iyice artan transfer görüşmeleri, All-Star hafta sonundan itibaren zirveye ulaşacak ve takımların o günlerde görüşüp, prensipte sıcak baktığı ancak diğer seçenekleri değerlendirebilmek için beklettiği takaslar özellikle son gün ve hatta son saatlerde art arda açıklanacaktır.

Takımların takas yapma konusunda birbirinden çok farklı motivasyonları olabiliyor. Bunların başlıcaları arasında zayıf pozisyonları güçlendirmek, playofflar doğrultusunda ihtiyaç duyulan eksikleri gidermek, sorunlu ve/veya fazlalık oyuncuları göndermek, gelecek planları doğrultusunda biten kontratlı oyuncu aramak veya biten kontratlı sezon sonunda bedelsiz gidebilecek oyuncuyu değerlendirmek, çıkan fırsatları değerlendirmek ve de cap yönetimi / finansal kaygılı takaslar sayılabilir.

Ben de özellikle yukarıda saydığım motifler doğrultusunda önümüzdeki günlerde takas konularında alınacak pozisyonları değerlendirebilmek için takımları kısa kısa mercek altına almak istedim. İlk olarak Doğu’nun Atlantik grubu takımları ile başlarken önümüzdeki günlerde tüm diğer grupları da tek tek ele alma niyetindeyim. (yazacak zamanım olduğu kadar 😉 )

 

Boston Celtics

Rondo

Celtics’in çok acil ve kaçınılmaz görünen bir hamlesi yok. Lüks vergisi sınırının hemen altında oldukları için buna yönelik bir hamle yapma zorunluluğu yok ama yapabilecekleri olası bir hamlede de verdiklerinden fazla maaşı almayacaklardır.

Rondo, Green ve Bradley gibi oyuncularının gelecek planları doğrultusunda nerede olduğuna bağlı olarak elde tutma veya gönderme yönünde takdirleri olabilir. Bunlardan istikrarsız ve sağlık geçmişi soru işaretli Green’e muhtemelen istedikleri karşılığı bulamayacaklardır. Rondo’yu ise göndermeye karar verseler bile en azından bu sezon içinde -Rondo henüz tam performansını yakalamamışken- kendisi için yine yeterli karşılığı bulmaları çok olası değil. Bu yaz sınırlı serbest olacak Avery Bradley’i isteyen bir takımla ise çok daha rahat anlaşabilirler gibi.

Brandon Bass de uzun arayan bir takıma rahatlıkla verebilecekleri ve özellikle kontratından kurtulmak için vermek isteyecekleri bir oyuncu olarak 21 Şubat’ta takımından ayrılmış olmaya en kuvvetli aday belki.

 

Brooklyn Nets

Nets

Başka şartlar altında Nets gibi 100 milyonluk maaş yüküne sahip ve 85 milyon lüks vergisi ödeyecek bir takımın maaş yükünü sadece %5 azaltmak için bile kırk takla atacağını söyleyebilirdim. Ama patron Prokhorov ve Nets için konu dolarlar değil.

Nets’in bence atletik ve defansif bir wingman’e ve her ne kadar Lopez’in sakatlığından sonra oyun tarzını değiştirdikleri için çok acil görünmese de aslında postta iyi bir desteğe ihtiyaçları olacaktır. Buna karşılık verebilecekleri ise belki Plumlee o kadar.. (Bojan Bogdanovic’in haklarını vermek istemiyorlar, ilgi çekebilecek bir parçaları ise pek yok)

Onun dışında Lopez için gelen Disabled Player exception* ile de karşılıksız takas yapabilirler, misal Lakers’tan Kaman gibi..

Genel görüntü takas dönemini hareketsiz geçirecekleri şeklinde, hoş bana kalırsa çeşitli sebeplerden Deron Williams ve de Brook Lopez’i de ciddi ciddi pazarlamalarını tavsiye ederdim.

*Disabled Player Exception, Nets için 5,25 milyon $ değerinde. Serbest oyuncu almak için veya karşılığında kontrat almadan takas yapmak için kullanılabilir.

 

New York Knicks

Woodson

Knicks’in bence öncelikle yapması gereken şey oyuncu değil, koç değiştirmek olmalı. Takas ise yapılacaksa yeni koçun vizyonu doğrultusunda yapılmalı.

Oyuncu takası konusuna gelirsek, NBA’in en büyük pazarı ve belki de oyuncular için en çok arzu edilen şehirlerden olma gibi müthiş bir pazar avantajına karşın sürekli zarar edilen kötü kararlar alan bir yönetime sahip iken, Knicks’e bu konularda uygulanabilir bir reçete bulmak çok zor geliyor.

Ellerinde çoğunlukla kötü kontratlar var ve pazarlanabilir hiç draft hakları yok. Belki de JR Smith’i elden çıkaracak şekilde takaslar yapmaya çalışacaklardır ama şu anda negatif olan piyasa değeri düşünülünce Smith’i başka takımlarda istenmeyen oyuncular karşılığında göndermekten ziyade geri kazanmaya çalışmaları daha doğru olur.

Amare, Bargnani gibi yüklü kontratların daha kötüsü alınmadan elden çıkmayacağını, Carmelo ve Tyson Chandler’ın ise takas edilmeyeceğini (edilmemesi gerektiğini) düşününce büyük ölçekli bir takas yapmaları beklenmemelidir. Özellikle de Rondo takası rüyasından uyanmaları iyi olacaktır.

Küçük ölçekli bir takası ise özellikle Shumpert’ı kullanarak yapabilirler, hoş onun piyasadaki karşılığı ise bence iyi bir beşinci / altıncı adam düzeyinden fazla değil.

Aslında yüklü bir cap’i ve dolayısıyla oldukça da yüksek lüks vergisi ödemesi var ancak cap boşluğu olan takımlara vermek için bu kontratlar ile beraber verecek ek bir faydaları görünmüyor.

Sonuç olarak Knicks’in önümüzdeki günlerde takas pazarının aktif oyuncularından biri olmasını pek beklemiyorum.

 

Philadelphia 76ers

Önümüzdeki günlerde adını çok duyacağınız, takasın son günlerinin muhtemel en aktif takımlarından biri olacak Sixers. Öncelikle Sixers’ın cap’inde 11 milyonluk bir boşluk var. Zaten sırf bu boşluk için bile başka takımlardan -pek muhtemel draft hakları ile beraber- gelebilecek ölü kontratları karşılıksız alıp eriterek kendilerine fayda sağlayabilirler.

Turner

Sixers’ın bu günlerdeki çok kritik bir diğer konu başlığı ise özellikle Turner ve Hawes’in takası olacaktır. Sezon sonunda sözleşmesi bitecek ve yüksek ihtimalle elde tutulmayacak Hawes uzun ihtiyacı olan bütün takımların dikkatini çekecektir. Kısa kariyerinin en iyi sezonunu geçiren 2010 draftı ikinci sıra seçimi Evan Turner da Sixers’ın değil ama diğer takımların çok ilgisini çeken bir başka oyuncu. Turner’ın Sixers yönetimi ile yıldızı pek barışık değil ve her ne kadar bu yaz sınırlı serbest bir oyuncu olacaksa da ne kendisi takımda kalmak istiyor ne de takım kendisini tutmak istiyor. Yine de takası yapabilecek bir başka takım için yazın karar verici konumda olmak çok anlamlı olacaktır. Sixers’ın bu iki oyuncu için istediği şeyler, basitçe yakın geleceğe yönelik draft hakları veya genç yetenekler olacaktır. Sixers için ötekiler gibi aciliyeti olmasa da, yine Thad Young’ın da bu takas döneminde hareket ettiğini görebiliriz.

 

toronto

Toronto Raptors

Aslında Kanada temsilcisi bu yılın en büyük takasını zaten iki ay önce yapmıştı ve o zamandan beri çok daha iyi durumdalar. Yeni bir hamle yapmaları çok da şart değil ama yine de seçenekleri tartıp, fırsat bulunursa yapılabilecek bir hamlenin çok da faydası olabilir.

Toronto’nun takas sezonu kapanmadan önce iki farklı gündemi olabilir:

Alıcı olarak 2-3 numara pozisyonlarına iyi bir yedek veya belki daha da iyisi iyi bir ilk beş oyuncusu ve ondan başka mümkünse takımın uzun rotasyonuna playofflarda güvenilecek bir el daha eklemek.

Satıcı olarak ise, her ne kadar çok çok iyi bir sezon geçiriyor olsa da sözleşmesi biteceği için yazın karşılıksız gitme ihtimali çok yüksek olan Kyle Lowry’yi iyi bir karşılık bulurlarsa göndermek. Zira Lowry ile Raptors’ın ilişkilerinin sezon başından beri pek iyi olmadığı söyleniyor.

Göreve geldiğinden beri kadroyu toparlama anlamında hep doğru adımlar atan Masai Ujiri, Doğu konferansının elverişli ortamında playoff ikinci turunu zorlamak için cesur bir iki hamle yapabilir…

Tags: ,

Volkan Bahceci

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir