image-8Günün ikinci çeyrek final karşılaşmasında Litvanya ile Rusya kozlarını paylaşacak. Litvanya, C Grubu’nu üçlü averaj ile lider bitirmeyi başardı. Rusya ise çok sürpriz bir şekilde Sırbistan’ı grupta altına aldı ve D Grubu’ndan son sekize yükselen ikinci takım oldu.

Litvanya, çok potansiyelli bir takım. Aynı zamanda rotasyonlarındaki 10 oyuncudan da bir şekilde katkılar alıyorlar. Ama tabii ki takımın lideri Tadas Sedekerskis. 2014 yılında çok iyi bir Yıldızlar Avrupa Şampiyonası geçiren Tadas Sedekerskis, daha sonrasında İspanya’nın yolunu tuttu ve Baskonia ailesine katıldı. Kısa forvet pozisyonu için muazzam bir fiziğe sahip olan genç oyuncunun Samsun’a gelip gelmeyeceği de net değildi. Ancak sonuç olarak Samsun’a geldi, iyi ki de geldi.

 Tadas Sedekerskis haricinde net bir potansiyel daha var Litvanya’da. O da tabii ki Arnoldas Kulboka. Arnoldas Kulboka, sahip olduğu potansiyeli ile dikkat çekiyor ve uluslararası gözlemcileri de kendine hayran bırakmış durumda. Samsun’daki scoutlar, Kulboka’nın en kötü ikinci turdan draft edilebileceğini söylüyor. Ben de kişisel olarak oyununu ve fiziğini çok beğendim. İleride de çok iyi yerlere geleceği düşüncesindeyim. Ancak ne Sedekerskis ne de Kulboka grup aşamaları boyunca Litvanya adına sahada en çok kalan isimler oldu. Gytis Masiulis, 36.2 dakika ortalaması ile ilk turda en çok görev alan Litvanyalı oyuncu konumunda. Aldığı bu süreler içerisinde de double-double ortalamaları yakaladı.

Litvanya’nın, Rusya’yı kesinlikle hafife almaması gerekiyor. Çünkü Ruslar, güçlü Sırpları adeta tuş etti ve o karşılaşmada sadece 43 sayı yediler. Tadas Sedekerskis’in bu maç içerisinde yapacakları oldukça önemli. Maç başına aldıkları 16 hücum ribaundu ile Litvanya bu alanda çok tehlikeli. Tadas Sedekerskis de maç başına tam 5.3 hücum ribaundu alıyor. Ancak sadece iş Tadas Sedekerskis ile bitmeyecek. Rotasyonda ayrıca Arnoldas Kulboka&Gytis Masiulis ikilisi de var. Kulboka, 2.05 boyunda bir kısa forvet. İnce fiziği ve atletizmi ile ileride çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Belki Bosna Hersek ile oynanan grubun en kritik mücadelesinde beklenileni veremedi ama İsrail karşısında adeta patlama yaptı. Yarınki maçta da oynayacağı iyi oyun, takımına yarı finali getirebilir. Ayrıca Gytis Masiulis ve Arnas Velicka da yarın önemli işler yapmak zorunda. Gytis Masiulis işini çok iyi yapıyor elbette. Fakat Arnas Velicka’nın Bosna Hersek maçındaki oyunu oldukça kötüydü. Kendini tekrar gösterebilmesi adına Rusya maçı onun için çok iyi fırsat.

image-9Rusya cephesi ise şu an itibariyle çok rahat. Onlar hiç beklenmeyen bir işin altına imza attılar. Benim gibi daha birçok insan o gruptan Fransa ve Sırbistan’ın çıkacağını düşünüyordu.  Ancak Ruslar, Sırbistan maçında adeta resital sundu. Borisa Simanic, Aleksa Uskokovic, Milos Glisic, Aleksa Radanov gibi silahlarıyla Rusya karşısına çıkan Sırplar, ilk yarı sonunda 13, üçüncü periyot sonunda da sadece 23 sayı atabildi. Ben ise diğer salonda olduğum için bu mücadeleyi canlı izleme fırsatı bulamadım. Maçı da daha sonra izlemedim. Fakat istatistiklere bakarsanız eğer, ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Yukarıdaki dört Sırp oyuncu, o mücadelede 27’de 3 saha içi isabet oranı yakaladı. Rusya cephesinde ise Agasiy Tonoyan, Mikhail Adrianov ve Grigory Motovilov takımı taşıyan isimler. Ayrıca Andrei Lopatin de takımın bir diğer önemli potansiyeli konumunda.

Rusya takımının saha içindeki lideri Agasiy Tonoyan. 18 yaşındaki oyuncu, çıktığı üç grup mücadelesinde 18.3 sayı-8.3 ribaund ortalamaları yakalamayı başardı. Üç sayı çizgisinin gerisinden her ne kadar istediği ritmi bulamasa da bugün Rusya’nın en güvendiği isim olacak. Ayrıca Andrei Lopatin’den de iyi işler bekliyorum.  Andrei Lopatin, bu jenerasyonun potansiyelli oyuncularından biri. 2015 yılında U18 All-Star mücadelesine giden genç forvet, uluslararası turnuvalarda da hep yakından takip edilen bir oyuncu oldu. Samsun’da ise şuan itibariyle çok göz önünde değil. Fiziksel olarak çok ince ve sertlik anlamında da seviye atlaması gerekiyor. Fakat çok iyi bir şütör Lopatin. Eğer ritim bulursa, Litvanya’nın canını çok yakar.

Çeyrek final ikinci karşılaşmasının mutlak favorisi Litvanya. Ancak Ruslar da bu maça çok rahat bir şekilde çıkacaklar. Çünkü kaybedecekleri hiç bir şey yok. O gruptan çıkarak zaten alacaklarını aldılar. Tabii bu aşamadan sonra U19 Dünya Şampiyonası’na gitmek isteyeceklerdir. Ancak buradan alacakları mağlubiyet onları derinden yaralamaz. Aksine eğer Litvanya çeyrek finalde Rusya’ya elenirse, bu çok daha büyük bir sürpriz olur. Tadas Sedekerskis ve Arnoldas Kulboka ikilisi önderliğinde Litvanya’nın son dört takım arasına kalabileceği düşüncesindeyim.

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: omurozcan5@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir