Maçta ilk sayıları Austin Rivers’ın üçlüğüyle Clippers buldu. DeAndre Jordan ve Joel Embiid’in hemen maçın başında karşı karşıya geldiği pozisyonlar izlemeye değerdi. Covington ve elleri maça çok sıcak başladı. Embiid ise kaçırdığı iki serbest atıştan sonra Blake’in üstüne gitti ve pota dibinde bitirdi. Takip eden pozisyonlarda Saric önce Blake Griffin’i durdurdu; ardından hücum ribaundu üzerinden ilk sayılarını buldu. 76ers üst üste hücumlarda Clippers’i başarıyla durdurdu ve Ben Simmons’in pota altına devrilip, bomboş kaldığı pozisyondan sonra Doc Rivers maçın ilk molasını aldı. (11-5) Mola dönüşünde Clippers hücumda zorlanmaya devam etse de savunmasını toparladı ve farkın açılmasına izin vermedi. Fakat Ben Simmons fiziğiyle Rivers’ın üzerine gitmeye kararlıydı. Covington da isabetli atmaya devam edince bir Clippers molası daha kaçınılmaz oldu. (25-16) Philadelphia sezonun geride kalan maçlarına oranla topun değerini çok daha iyi bilerek başladı ve ilk dokuz dakikada yalnızca bir top kaybı yaptı. Lou Williams Clippers hücumunu çeyrek sonuna doğru çekip, çevirmeye başladı ve Clippers hücumları yeniden nefes almaya başladı. Çeyreğin sonunda Embiid ile Lou’nun üçlük düellosu ilk on iki dakikalık bölümün skorunu belirledi. (36-28) Covington ve Embiid’in çift hanelere ulaştığı çeyrekte Clippers adına en üretken isim 9 sayı ve 2 asistle Lou Williams oldu.

İkinci çeyreğe Saric’in nefis asisti sonucu açık alanda buluşan Simmons’ın smacıyla başlayan 76ers Staples Center’a kazanmaya geldiğini bir kez daha gösterdi. İlk çeyreğin hastalıkları Clippers tarafında devam ederken üst üste kaybedilen beş maçın psikolojisinin Reed’e pek de iyi gelmediğini Embiid’e yaptığı sert faulle gördük. Oyuncular ve hakemler kavgaya engel oldular ve pozisyonun tekrar izlenmesinin ardından Reed’in müdahelesine Flagrant 1 kararı verildi. Embiid serbest atışlardan faydalandı ve takip eden dakikalarda bu gerilimden sağlam çıkan 76ers farkı 14’e kadar çıkarttı. (44-30) O noktadan sonra Blake Griffin kalitesini göstermeye başladı ve Clippers’a hayat geldi. Fark bir anda yediye indi, Wesley Johnson çizgiden ikide sıfır atmasa Clippers’ın geri dönüşünün boyu daha da uzayacaktı. Philadelphia bu dakikalarda bu sezonki top kaybı sıkıntılarını yeniden çekmeye başladı ve hücumda çok ritim kaybetti. Blake ikinci çeyreğe damgasını vururken Embiid de 76ers’ın direnç noktası oldu. Üst üste iki pozisyonda izleyicilere nefis hareketler izletirken farkı da 76ers adına yeniden dokuz sayıya çıkattı. (53-44) Ancak Clippers kendi taraftarının önünde maça tutunmak için elinden geleni yapmaya hazırdı ve Wesley Johnson’ın sol dipten bulduğu üçlükle farkı dörde kadar çekmeyi başardılar. Devrenin sonunda her iki takım da topu kaybetmek için elinden geleni yaptı yine de kora kor bir mücadele izlettiler. Lou Williams’ın serbest atışlarıyla farkı ikiye indiren Clippers, maça dengeyi getirmek için çıktığı hücumda D.J.’in hücum faulüyle kendi kendini durdurdu. Devreye girilirken Clippers’ın 23-11’lik serisine rağmen 76ers’ın 55-53 üstünlüğü bulunuyordu.

İkinci devre başlarken gözler Embiid ve Blake’in üzerindeydi. Blake’in sırtı dönük aldığı toplara doğru zamanlamalarla gelen ikili sıkıştırmalar Clippers’a sorun yaratırken Philadephia devreye akıllı hücum ederek başladı. Çeyreğin ilk beş dakikasının ardından da dokuz sayılık üstünlüğe ulaştılar (66-57) ve Doç Rivers’a molayı aldırdılar. Blake Griffin mola dönüşü 2+1’lik oyunuyla Clippers’ın maça tutunmasını sağladı. Maçtan önce TrendBasket’e konuşan Saric ise hücumda kurak bir gün geçiriyordu. Onun top kaybını Blake’in top kaybı telafi etti ama Philadelphia bu kez de Covington ile topu dışarı attı. Ben Simmons ise inanılmaz smacının ardından Lou Williams ile diyaloğa girince hakemler teknik faulü atlamadı. Bu pozisyonun ardından maçta kısa süreli bir Clippers fırtınası esti. Blake’in üçlüğünün ardından Rivers’ın topu çaldığı pozsiyonla LAC uzun süre sonra öne geçmeyi başardı. (68-69) Şimdi direnç gösterme sırası 76ers’taydı ama Philadelphia Clippers hücumlarını durdurmayı başaramadı ve Brett Brown’ın molası gecikmedi. (72-75) 76’ers’ın maçın bu noktasında tam tamına 16 top kaybı bulunuyordu ve evinde maça fazlasıyla ısınan Clippers’a karşı maçı kazanmak için bu yarayı bir önce sarmaları gerekiyordu. Üçüncü çeyreğin sonunda Covington ve Embiid nefis smaçlarıyla yeniden kendilerini hatırlattılar. Çeyreğin son topu için molaya giden 76ers pozisyondan Ben Simmons ile yararlanamadı ve Clippers’ın kalan birkaç saniyedeki hızlı hücumunu Sam Dekker tamamlayınca çeyrek ev sahibi takımın 77-79 üstünlüğüyle kapandı.

Başa baş giden maçın son çeyreği nefes kesti. Embiid çeyrek başında belalısı Reed’in üzerinden bitirdi ve yirmi altıncı sayısına ulaştı. Ben Simmons Justin Anderson’ın asistinde alley-oopu ters smaçla bitirdiğinde taraflı tarafsız herkesin ağzı açık kaldı fakat Philadelphia’nın maçı kazanmak için daha fazlasına ihtiyacı vardı. Zira sakatlık sorunlarına rağmen Clippers bu maçı kazanıp, mağlubiyet serisine son vermekte kararlıydı. Lou Williams bitime on dakika kala ön dokuzuncu sayısına ulaşırken Blake Griffin hala kenardaydı. Oklahomalı çaylak Jawun Evans ise aldığı sürede çok iyi mücadele etti. Bitime sekiz dakika Blake Griffin oyuna dönerken skor hala dengedeydi (86-86) ama Lou Williams’ın inanılmaz hücum performansı dengeyi bozdu. “Sweet” Lou bitime altı dakika kala 27 sayısının yanına 6 ribaund ve 6 asist eklemeyi başardı ve Philadelphia’ya molayı aldırdı. (88-94) Mola dönüşü Simmons ile hızlı iki sayı bulan 76ers, Blake’in kaçırdığı üçlükle yeniden maça denge getirme şansı yakaladı. Embiid’in ikide sıfır attığı serbest atışların ardından hücum ribaundunu alan 76ers adına Covington zorluk derecesi çok yüksek bir üçlük sokmayı başardı ve maça yeniden denge geldi.

Lou, Clippers’i hücumda sırtlamaya devam etti ve sol forvetten bir üçlük daha bularak otuzuncu sayısına ulaştı. Embiid, DeAndre Jordan’ı altıncı faulüyle kenara yollarken serbest atış çizgisinde zorlanmaya devam etti. (9/16) Kaçan serbest atışlar canlarını çok yakacak darken bitime iki dakika kala J.J. Redick’in üçlüğüyle maça tutunan Philadelphia (98-100) bir sonraki hücumda Simmons’ın asistinde Embiid ile eşitliği yakaladı ve maçın sonuna 1:18 kala alınan Clippers molasına takımlar 100-100’lük beraberlikle gittiler. Dönüşte Blake çok kötü bir tercihle topu 76ers’a teslim etse de ikramını Embiid kabul etmedi, fazla zorladığı pozisyonun ardından bir de faul yaptı ve Reed’i 45 saniye kala çizgiye gönderdi. Reed çok kritik atışların ilkini felaket kötü attı ama ikincide isabeti buldu. Philly’nin cevabı Covington’ın hançer gibi üçlüğüyle geldi. Diğer potada Lou bu üçlüğe cevap veremeyince Simmons’in ribaundu faulle sonuçlandı ve çizgiye gelen Ben Simmons farkı dörde çıkararak takımına önemli bir avantaj getirdi ama Clippers topu çok iyi dolaştırarak sol dipten Rivers ile bomboş bir üçlük buldu ve yeniden farkı bir sayıya indirdi. 76ers hiç tereddüt etmeden molaya gitti. Bitime on saniye kala Covington’a taktik bir faul yapan Clippers çizgiden kötü bir gün geçiren Philadelphia’yı hataya zorlamak istedi ama Covington kaçırmadı ve fark üç sayıya çıktı. Bu kez taktik faul yapma sırası 76ers’taydı. Embiid üçlük yeme riskine karşı Lou’yu çizgiye yolladı. Lou Williams ikinci atışı isteyerek kaçırsa da ribaundu Covington ile çeken 76ers yine onunla 2.2 saniye kala çizgiye geldi ve (2/2) isabetle maçı kazandı. (108-105)

Üst üste altıncı maçını kaybeden ev sahibi ekipte Lou Williams’ın 31, Blake Griffin’in 29 sayılık performansları galibiyete yeterli olmadı. Konuk ekipte ise Embiid 32 sayı, 16 ribaund ile yıldızlaştı. Akılalmaz bir isabet yüzdesiyle 31 sayı atan Covington ise en kritik anlarda sahneye çıkarak maçı 76ers’a getiren isim oldu.

Eyuphan Koc

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir