Geri1 of 3İleri

I

Yazı: Ferhat Yeşiltaş


Bu yıl İstanbul’da düzenlenecek olan Turkish Airlines EuroLeague Final-Four organizasyonuna “son şampiyon” apoleti ile katılacak olan Avrupa’nın dev bütçeli Rus ekibi CSKA Moskova’nın önünde zorlu bir yol var. Ev sahibi avantajı bulunan formda Fenerbahçe ve normal sezon liderliğini CSKA’dan kapan Real Madrid, CSKA için olası finalde zor sınavlar gibi görünse de öncelikle bir nevi “belalısı” olan Olympiakos engelini aşmaları gerekiyor.

CSKA Moskova

Özellikle EuroLeague gibi sert ve zorlu bir organizasyonda şampiyonluğu korumak, şampiyon olmaktan daha zordur desek herhalde yanlış olmaz. 1988 sonrası Final-Four sistemi ile ele aldığımızda toplam 29 sezonda sadece üç takım üst üste iki sezon şampiyon olmayı başarabildi. Tarihinde toplam yedi EuroLeague şampiyonluğu bulunan CSKA Moskova’nın, sekizinci şampiyonluk için önünde zihinsel anlamda ciddi bir rakip bulunuyor. Çünkü EuroLeague tarihinde toplamda 22 maçın 16’sında ve son iki sezonda oynanan dört maçın tamamında rakibini mağlup etmeyi başaran CSKA, yeni formatındaki Final-Four maçlarında ise rakibini hiç mağlup edemedi. Final-Four’da dört kez karşı karşıya gelen iki ekibin bu mücadelelerin tamamını Olympiakos kazanırken bunlardan akılda en kalanı da 2012’de yine İstanbul’daki organizasyonun finalindeki, CSKA adına trajik maçta yaşanmıştı. Siskauskas’ın (0/2) serbest atış atmasının ardından Printezis’in son saniye basketi, Yunan ekibini 62–61’lik galibiyetle şampiyonluğa taşırken, CSKA için ise mental çöküntü devam etmişti. Geçtiğimiz günlerde kendisiyle yapılan röportajda “Normal sezonda CSKA’ya iki maçta da mağlup olduk ama bu önceki sezonlarda da yaşandı. Final-Four havası farklıdır.” diyerek bir nevi bu istatistiğe de gönderme yapmayı ihmal etmedi.

Geri1 of 3İleri

I

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir