Letonya’da düzenlenen U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Sırbistan şampiyon oldu. Final maçında ev sahibi Letonya’yı 90-99 mağlup eden Sırplar üst üste ikinci kez bu başarıyı elde etti.

Maçı başından sonuna değin üstün götüren Sırbistan’da Marko Pecarski-Filip Petrusev ikilisinin yaptıkları inanılmazdı. Karşılaşmanın boyalı bölgede tek taraflı ilerlemesini sağlayan bu ikilisi Sırbistan’ın kaydettiği 99 sayının 67’sine imza attı.

Bu ikilinin oyuna katkısı sadece skorla sınırlı değildi. Letonya’nın takım halinde aldığı 24 ribaund köşede dursun, Pecarski-Petrusev ikilisi 21 ribaund topladı. Sırbistan ise takım olarak 55 ribaund aldı. Sırbistan’ın elde ettiği ikinci şans sayıları serbest atış çizgisine gitme sıklığını da arttırdı. Letonya maç boyunca 14 serbest atış atıp, yedi sayı üretirken Sırbistan 47 serbest atış kullandı ve buradan 36 sayı çıkarttı.

Letonya cephesinde, şampiyonanın en iyi beşine de seçilen, Arturs Martins Zagars’ın performansı galibiyet için yetmedi. 26 sayı, 2 ribaund, 11 asist, 1 top çalma, 1 blok kaydeden oyun kurucu 28 verimlilik puanı üretti. Zagars 5/7 iki sayı, 5/11 üç sayı ve 1/4 serbest atış isabetiyle oynadı.

Sırbistan U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası tarihinde üst üste ikinci toplamda dördüncü şampiyonluğunu elde etti. Sırbistan&Karadağ olarak 2005’te Belgrad’da düzenlenen şampiyonada da şampiyonluğa ulaşan Sırplar, Yugoslavya olarak ise beş şampiyonluğa imza attı.


Resmi istatistik servisi | Letonya-Sırbistan

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir