Nasıl gelindi?

CSKA Moskova


Geride bıraktığımız yılın ardından Milos Teodosic’i kaybederek önümüzdeki sezonlardaki hamleleri merakla beklenen CSKA Moskova, Sergio Rodriguez ve Will Clyburn gibi Avrupa’da önemli işler gerçekleştiren oyuncuların takıma katılmasıyla sezona yine bir numaralı şampiyonluk adayı olarak başladı. İkinci haftada Real Madrid’e karşı alınan 82-69’luk mağlubiyet nedeniyle “Acaba?” sorusu takım adına sorulsa da arka arkaya gelen galibiyetler CSKA Moskova’yı kısa sürede liderlik koltuğunu oturttu.

Ligin ilk yarısında Olympiacos, Fenerbahçe Doğuş ve Real Madrid gibi takımları yıkmayı başaramayan CSKA Moskova, ikinci yarıdaki yükselen formuyla büyük maçlarda etkinliğini gösterdi. Normal sezonda Final Four’u garantileyen ilk takım olan Rus ekibi, playoff etabında şehrin diğer takımı Khimki Moskova ile eşleşti. Khimki’nin gösterdiği beklenilmeyen reaksiyon, Koç Dimitris Itoudis’in işini bir hayli zorlaştırdı fakat anı oynama becerisi, yakın geçen karşılaşmalardan sonra takıma 3-1 ile Final Four’un kapısını bir kez daha açtı.

vs. Khimki Moskova

  • 98-95
  • 89-84
  • 79-73 (D)
  • 88-89

Real Madrid


Sezona geçtiğimiz yılın MVP’si Sergio Llull’dan yoksun giren Real Madrid, basketbolseverleri şaşırtarak ilk dört maçta fire vermedi. İlerleyen haftalarda yoluna emin adımlarla devam eden Madrid ekibinde Llull’un boşluğunu dolduran oyuncu Facundo Campazzo oldu fakat arka arkaya yaşanan sakatlıklar takımın kimyasını aniden bozarken planları da alt üst etti. Kasım ve Aralık ayının bir bölümünde oynadığı yedi maçtan sadece bir galibiyet çıkaran Madrid, Koç Pablo Laso’nun hamleleriyle kısa süre içinde düzelmeye çalıştı. Kulüp açısından son yılların en vasat normal sezon performansını ortaya koyan ekip, 19-11 dereceyle 30 maçı tamamladı ve playoffta Panathinaikos Superfoods’un rakibi oldu.

Playoff etabında da inişli çıkışlı görüntüsünü ilk maçta gösteren Real Madrid, Atina’da ağır bir yenilgi tattı fakat takım, bu kaostan da çıkmayı başardı. Hızı alan takım, Atina’dan bir maç kopardıktan sonra arkasına bakmadan Final Four’a yükseldi.

vs. Panathinaikos Superfoods:

  • 95-67 (D)
  • 82-89 (D)
  • 81-74
  • 89-82

Nasıl gelindi?

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir