Röportaj: Kemal Rutkay Özcan 


A Milli Erkek Basketbol Takımı, bu yaz ev sahipliği yapacağı EuroBasket2017 için hazırlıklarını sürdürürken takımın tecrübeli isimlerinden Semih Erden, TrendBasket ile sıcak bir röportaj gerçekleştirdi.

  • 2010’dan sonra tekrar Türkiye’de bir turnuvaya geldin. Avrupa Şampiyonası öncesinde nasıl hissediyorsun?

“Öncelikle bizim için çok önemli bir turnuva. Dolayısıyla çok heyecanlıyız. İyi geçeceğini ümit ediyorum çünkü burada bir sinerji var. Basketbol artık çok izlenen ve takip edilen bir spor haline geldi. Bu nedenden dolayı Türk halkının bizi yalnız bırakmayacağından eminim. Onlarla beraber inanılmaz bir atmosfer yaratacağımızı düşünüyorum.”

  • Sezonu erken kapatmıştın. Sakatlığın ne durumda?

“Sakatlığım iyi durumda. Yaklaşık altı ay oldu. Bütün çalışmalarımı, her şeyimi yapıyorum. Çok iyi hazırlandım. İyi bir rehabilitasyon ve kuvvetlendirme dönemi geçirdim. Dolayısıyla şu an için hiçbir problemim yok. Yüzde yüz hazır bir şekilde antrenmanlarımı yapıyorum.”

  • Ömer Aşık’ın da tehlikeli bir hastalığı olmuştu. Nasıl döneceğini bilmiyoruz. Ömer’in iyi gelmediğini varsayarsak yüksek ihtimalle beş numara pozisyonunda sen ve Furkan Aldemir oynayacaksınız. İki kişilik bir rotasyon, büyük bir turnuva için size bir baskı oluşturuyor mu?

“Hiçbir baskı oluşturmuyor. Biz yeterince tecrübeliyiz. Özellikle kendi adıma bunu söyleyebilirim. Artık yaş itibariyle oynadığım basketbolla kendime güveniyorum. Geçen senelerde de tek başıma oynadım. Bu sene de bu şekilde devam edersem hiçbir problem olmayacağını düşünüyorum. Tabii ki Allah kimseye sakatlık vermesin, çok kötü bir şey. Gerisi zaten gelir.”

  • Şu an U20 turnuvası var. Ömer Faruk Yurtseven ve Berke Atar orada mücadele veriyor. Orayı da takip ediyorsunuzdur.

“Açıkçası çok bakmadım fakat ikisini de tanıyorum. Çok yetenekli uzunlar. Ömer’i zaten Fenerbahçe altyapısından biliyorum. Türkiye basketbolu için iki tane önemli uzun. Sonuçta onlar için de hayırlısı neyse o olsun. U20’den sonra zaten seneye bizle beraber olurlar. Burası çok farklı bir ortam, onlar da bunu anlayıp iyi birer basketbolcu olacaklar.”

  • Grupta Rusya, Letonya ve Sırbistan gibi önemli takımlar var. Özellikle Sırbistan iyi bir kadroyla geldi. Bir jenerasyon değişimi yaşıyoruz. Sence seyircimiz dışında bu kadar güçlü ve önemli takımlara karşı avantajımız nedir?

“Burada sonuçta dediğin gibi yeni bir oluşum var. Bu oluşumun yarattığı bir sinerji, arzu ve hırs olacaktır. Bunlardan dolayı önemli bir enerji yakalayacağımızı düşünüyorum. Şimdiden konuşmak tabii ki çok yanlış olur. Her şeyin hayırlısı.”

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir