Nasıl gelindi?

Fenerbahçe Doğuş

Sezon öncesinde şampiyonluğa çok değerli bir katkı veren Pero Antic, Bogdan Bogdanovic ve Ekpe Udoh gibi oyuncularını kaybeden temsilcimiz, bu bölümden sonra gerçekleştirdiği hamlelerle hep bir soru işaretiydi. “Gelenler gidenleri aratacak mı?” konusu tartışılırken 2017/18 Türk Hava Yolları EuroLeague serüvenine Unicaja Malaga mağlubiyetiyle başlayan sarı lacivertli ekip, ilk 10 maçlık bölümde pek de tatmin edici skorlar elde edemedi fakat takım, her geçen gün üstüne koyarak devam etti. Sezonun orta bölümündeki maçlarda istediği verimi elde edip, sezon sonuna geçtiğimiz sezona oranla daha ayağı yere sağlam basarak ilerleyen Fenerbahçe Doğuş 21-9 ile kendisine ikinci sırada yer buldu.

Bir önceki turda Baskonia karşısında Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda rakibini iki maçta da mağlup eden ekibimiz, Vitoria-Gasteiz’de savunmada büyük sorunlar yaşadı. Tornike Shengelia’nın ön plana çıktığı üçüncü maçtan önemli dersler çıkaran Fenerbahçe Doğuş, dördüncü karşılaşmada rakibine şans tanımadı ve 3-1 ile Final Four’a geldi.

vs. Baskonia:

  • 82-73
  • 95-89
  • 88-83 (D)
  • 83-92 (D)

Zalgiris Kaunas

Litvanya cephesi ise geçtiğimiz yıl kıl payı kaçırılan playoffun ardından yeni sezona daha güçlü bir şekilde girdi. Sarunas Jasikevicius’un öğrencileri, tıpkı Fenerbahçe Doğuş gibi, sezona yenilgilerle başladı fakat Aralık ayında Panathinaikos Superfoods, Olympiacos, Fenerbahçe Doğuş gibi üst düzey takımların mağlup edilmesiyle yakalanan beş maçlık galibiyet serisi takımın özgüvenini de en üst düzeye çıkardı. Durum böyle olunca bir defa gaza basan Zalgiris ara ara tutukluk yapsa da arkasına hiç bakmadı ve 18-12 ile adını playoffa yazdırdı.

Playoffta tüm basketbol dengeleri alt üst eden Zalgiris Pire’de yaptıklarıyla Olympiacos’un ve bütün basketbol izleyicilerin ağzını açık bıraktı. Rakibini ilk maçta etkili oyunla mağlup ederek üçüncü maçta ikiye katlayan Litvanya ekibi son karşılaşmada kendi taraftarı önünde Yunan ve Avrupa basketbolunun en büyük takımlarından birisine 101 sayı atarak Final Four’un kapısını 3-1 ile açtı.

vs. Olympiacos:

  • 78-87 (D)
  • 79-68 (D)
  • 80-60
  • 101-91

Nasıl gelindi?

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir