Tarihçe ve bu sezonun özeti

1960 yılında kurulan Ludwigsburg’un ilk olarak tarihine kısaca bir göz atıldığında Bayer Leverkusen, ALBA Berlin veya son dönemde artan başarılarıyla Brose Bamberg ayarında bir şaşaa ile karşılaşacağımız söylenemez. Bundesliga’dan sonuncusu 2012-13 sezonunda olmak üzere iki kez düşen Ludwigsburg’un ikinci düşüşü de tam olarak gerçekleşmemişti. 2013-14 sezonunda Bundesliga’da mücadele etme hakkı kazanan Düsseldorf Baskets’in mali sebeplerden dolayı lisansı çıkarılmadı. Alman danışmanlık şirketi MHP’nin sponsorluğunda Ludwigsburg’un Bundesliga serüveni devam etti. Madalyonun diğer tarafı ise iki Bundesliga yarı finali ve bir kez Eurocup’ta bir kez de Koraç Kupası’nda erişilen Son 32 başarısını gösteriyor.

easyCredit Bundesliga’nın gediklilerinden Ludwigsburg, kadrosunda net bir yıldız bulunmamasına karşın, oynadığı basketbolla sezon boyunca kendisinden daha iyi kadrolara kafa tutabildi. Normal sezonunu beşinci sırada bitirdiği Almanya Ligi’nin play-off’larının ilk turunda Bayern Münih’e beş maçlı serinin son maçında yenilerek sezonu noktalayan Ludwigsburg, yeni sezon öncesinde kadrosunda büyük değişikliklere gitti. Bugünkü kadronun omurgasını oluşturan Jack Cooley, Kelvin Martin, Johannes Thiemann, Chad Toppert gibi oyuncular ile Mateo Seric, Eyke Prahst, Martin Breunig gibi genç oyuncular kadroya katıldı. Ne var ki, Ludwigsburg’un sezon içerisinde belirli oyuncularında değişikliğe gittiğine de şahit olduk. Northern Iowa Üniversitesi’nden çıkan oyun kurucu Wes Washpun, Bilbao Basket’ten gelen kanat oyuncusu Alex Ruoff ve Bundesliga II ekibi Hamburg Towers’dan transfer edilen guard Bazoumana Kone ile 2017 gelmeden yollar ayrıldı.

Ruoff’un boşluğu bir dönem Anadolu Efes forması da giyen Cliff Hammonds, Washpun’ın yeri ABD’li kanat Drew Crawford, Kone’nın yokluğu ise Rocky Trice ile dolduruldu.

basketballcl.com

basketballcl.com

Ludwigsburg Çeyrek Finale Nasıl Ulaştı?

Basketbol Şampiyonlar Ligi macerasının başında E Grubu’nda Beşiktaş Sompo Japan ile birlikte yer alan Ludwigsburg, ilk iki maçı ortalama 1,5 sayı farkla kaybettikten sonra iyi bir seri yakaladı. Sonraki dokuz maçta sekiz galibiyet alan Ludwigsburg, grubu lider bitirecek olan Beşiktaş’ı da evinde devirmeyi başardı ve temsilcimizin turnuvadaki yenilgisizliğine son verdi. Almanya ekibinin zorlu grubun son üç maçında AEK’e ve Beşiktaş’a yenilerek tur şansını zora sokması normal sezonu (8-6) ile bitirmesini sağladı. Partizan’a ikili averajı aldığı iki yenilgi sonucu kaptıran Ludwigsburg, grubu dördüncü sırada bitirip Play-Off Turu’na kaldı.

Play-Off Turu’nda Ludwigsburg’un rakibi normal sezonda Pınar Karşıyaka ile eşleşen Maccabi Rand Media oldu. Deplasmandaki mücadeleyi ikinci yarıdaki oyununun yardımıyla 83-66 kazanan Ludwigsburg, böylece Son 16’nın kapısını araladı. Evindeki rövanş maçını da 84-82 kazanan Almanya ekibi Son 16’nın yolunu tuttu.

Son 16’da bu sefer rakip Neptunas Klaipeda idi. Evindeki ilk maçı zorlu bir mücadelenin ardından 73-61 kazanan Ludwigsburg, Litvanya’daki ikinci maçta rakibine 58-52 yenilse de çeyrek finalin yolunu tuttu.

Tarihçe ve bu sezonun özeti

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir