#EuroBasket2017 Elemeleri D Grubu’nda oynadığı altı karşılaşmada beş galibiyet elde ederek şampiyona vizesi almayı başaran Polonya’da organizasyonun yıldızı hiç kuşku yok ki Pınar Karşıyaka’nın yeni transferi Mateusz Ponitka’ydı.

Polonya’nın bu başarısındaki en büyük paydaşlardan biri olan Ponitka, elemeler boyunca takımının sayı, verimlilik puanı ve top çalma alanlarında en iyi oyuncusu olurken ribaund ve blok kategorilerinde ise ikinci sırada yer aldı.

D Grubu’ndaki altı maçın tamamında forma giyen ve maç başına 28,3 dakika süre alan başarılı sporcu, 15,3 sayı, 6,2 ribaund, 2,5 asist, 1,8 top çalma ve 18,5 verimlilik puanı ortalamalarıyla harika bir performans ortaya koydu. Ortalama 10,3 top kullanıp, bunların altısında isabet bulmayı başaran Ponitka, 58,1% saha içi isabet oranıyla mücadele ederken üç sayı çizgisinin gerisinden 37,5% serbest atış çizgisinde ise 82,4% isabet oranı yakaladı.

Mateusz Ponitka adına en çarpıcı istatistiksel değerlerden biri ise iki sayılık atış yüzdesiydi. Yay içinden maç başına 7,7 atış deneyen ve bunların beşinde isabet bularak 65,2% isabet oranı yakalayan 23 yaşındaki oyuncu, Polonya’nın A.J. Slaughter ile birlikte en etkili atıcısı konumundaydı.

Hatırlayacağınız üzere Ponitka, 2015/16 sezonunu Stelmet Zielona Gora’da geçirmiş ve Eurocup Rising Star ödülünün yanı sıra Polonya Basketbol Ligi’nin en değerli oyuncusu seçilme başarısı göstermişti.

Sonuçlar – Polonya

Belarus 79-97 Polonya

Polonya 78-64 Estonya

Portekiz 74-81 Polonya

Polonya 57-76 Belarus

Estonya 63-94 Polonya

 

Onur Coşkun

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir