2017 U20 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye’nin kötü gidişi sürüyor. Dokuzunculuk-on altıncılık klasman maçında Polonya’nın ikinci yarıdaki dönüşüne dur diyemeyen Milliler sahadan 77-68 mağlup ayrılarak 13-16 klasman maçlarına düştü.

Maça fırtına gibi giren Türkiye, penetreci kısaları ve İnci Güçlü’nün varlığıyla Polonya boyalı alanını mükemmel işledi ilk çeyrekte. Millilerimiz kısa sürede farkı çift haneye çıkarıp ilk on dakikayı 27-10 üstün geçti. İkinci çeyrekte pota altı atışlarındaki yüzde düşse de Polonya’nın maça ortak olmasına mücadelesiyle izin vermedi Türkiye. Daha kısır geçen ikinci çeyrek sonunda soyunma odasına 43-21 gibi yüksek bir avantajla giren taraf Türkiye oldu.

İkinci yarıda ise görüntü tamamen tersine döndü. Üçüncü çeyrekte sadece bir saha içi isabeti bulabilen Türkiye (1/9) tam sekiz top kaybı yaptı. Polonya ise çoğunlukla içeri gömülme eğilimi gösteren savunmamızı dört üçlük isabetiyle cezalandırdı. Böylece son çeyreğe 51-46‘lık Türkiye üstünlüğüyle girildi.

Karar çeyreğinin ilk dakikası içinde 52-51 öne geçen Polonya, özellikle Anna Makurat’ın dış şut performansıyla skoru dengelemeyi başardı. Makurat’la birlikte Klaudia Niedzwiedzka özelinde bir skorer daha çıkaran Polonya maçı 77-68 kazanıp dokuzunculuk-on ikincilik mücadelesine hak elde etti.

Karşılaşmayı 19 sayı, 6 ribaund, 5 asist, 1 top çalma ile bitiren Anna Makurat geri dönüşte başrolü üstlendi. Zuzanna Puc’un 14 sayı, 10 ribaund, 2 asist, 4 top çalma, 2 blokluk çok yönlü oyunu da Polonya’ya galibiyeti getirdi.

Türkiye adına 19 sayı, 4 ribaund, 5 asist, 1 top çalma kaydeden Sevgi Uzun bu yenilgiye mani olamadı.

Millilerimiz 15 Temmuz Cumartesi akşamı TSİ 18.15’te daha evvel grupta yenildiği Hollanda ile on üçüncülük-on altıncılık maçına çıkacak.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir