Geri1 of 10İleri

Oyuncuların ve gözlemcilerin gözünden #FIBAU18Europe | TB ÖZEL

Gençler Avrupa Şampiyonası 16 Aralık günü Samsun’da başlamıştı. Turnuva yaklaşık bir hafta sürdü ve şampiyon Fransa oldu. Biz de turnuvayı yerinden takip ettik ve şampiyona sırasında yaşanan son dakika gelişmelerini sizlerle paylaşmaya çalıştık. Ancak şampiyonanın hemen ardından sınavlarımın başlaması, özel içeriklerimi biraz aksattı. Bu sıkıntıdan ötürü de sizlerden özür diliyorum. Samsun hakkında çok fazla yazı yazdım. Artık sözü başkalarına verme zamanı. Güzel bir içerik ile karşınızdayım. Umarım herkes bu içerikten keyif alır.

Şampiyonanın sonunda kürsünün en üst basamağına Fransa çıktı ve finalde Litvanya’yı devirdiler. Fransızlar, finale kadar da kendilerinden emin bir şekilde gelmişlerdi. Özellikle Frank Ntilikina tüm hafta boyunca savunmada inanılmaz işler yaparken, hücumda da çeyrek final ile birlikte vitesi arttırdı. Finali kaybeden Litvanya cephesi ise daha zorlu yollardan geçti. Son sekiz mücadelesinde turnuvanın flaş takımı olan Rusya’yı Arnas Velicka’nın inanılmaz üçlüğü ile geçen Litvanya, yarı finalde de yine Arnas Velicka ile şahlandı. Maçın son bölümünde Almanya’yı parkeden silen Velicka, takımına finali getirdi.

image-7 Şampiyonluk maçında da tahmin edebileceğiniz gibi Frank Ntilikina hiç rahat durmadı. Ntilikina, son çeyrekte sazı eline aldı ve takımına şampiyonluğu getirdi. Ayrıca Sekou Doumbouya da henüz 15 yaşında olmasına rağmen şampiyonlukta önemli bir paya sahipti. Litvanya tarafında ise Andrea Trinchieri’nin öğrencisi olan Arnoldas Kulboka, muazzam işler yaptı ancak yeterli olmadı. Kısacası çok güzel bir turnuvayı geride bıraktık. Samsun’a birçok önemli oyuncu gelememişti. Ancak yine de ne kadar zengin bir jenerasyonla karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha gördük.

Samsun şehri, turnuvaya iyi bir ev sahipliği yaptı. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Turnuva eğer yaz aylarında düzenlenebilseydi; çok daha iyi olabilirdi. Fakat yine de turnuvaya gelen gözlemciler ve oyuncular, orada olmaktan dolayı gayet mutluydu. Ben de onların bu düşüncelerini sizlerle paylaşmak istedim. İki önemli gözlemcinin yanı sıra, gelecekte iyi yerlere gelmesi beklenen oyuncular ile de iletişime geçtim ve kendileriyle ufak ufak röportajlar gerçekleştirdim. Dilerseniz yavaş yavaş sözü, misafirlerimize bırakalım.

Geri1 of 10İleri

Oyuncuların ve gözlemcilerin gözünden #FIBAU18Europe | TB ÖZEL

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: omurozcan5@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir