Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu tarafından düzenlenen Spor Zirvesi başladı.

Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü’nde düzenlenen Spor Zirvesi’de, “Sporun İdari Yapısı İçinde Federasyonların Yeri” oturumuna Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Üst Yöneticisi (CEO) Ömer Onan, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ve Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak katıldı.

TBF CEO’su Ömer Onan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Avrupa’nın hiçbir yerinde yabancı sınırlaması yok ama milli takım başarısı var. Biz çocukları yetiştirirken neler yapmalıyız, bunu konuşmalıyız. Şu an 5 yabancı saha oynanabiliyor. ‘4+1 olsun.’ diyolar. Süper Lig’de şu an zaten fiilen 4+1 yabancı kuralı var. Örneğin Fenerbahçe Türk oyunculara 60 küsur dakika süre veriyor. İspanya’yla birlikte Avrupa’nın en değerli iki liginden birine sahibiz. Sonuçta futboldaki karşılığımız Premier Lig. Yabancıyı da tu kaka yapmayalım ancak Türk sporcularımızı da alttan yetiştirecek sistemi getirelim.”

“Abdi İpekçi’de 10 bin kişilik bir salon olacak. 5 tane yan yana altyapı salonu da yapacağız. Bütün altyapı maçları orada oynanacak. Basketbol merkezi olacak. Erkek ve kadın milli takım kamp merkezi, otel, federasyon binası olacak. Bu merkez bittikten sonra kulüplerle doğru iletişim kuramazsak bu sefer biz kendi altyapımızı kuracağız. Biz oyuncu yetiştirip hazırlayacağız.”

“Adriyatik Ligi’nin başkanıyla geçen sezon konuştuk. Bütün Avrupa altyapıyı oradan alıyor. Balkan ülkelerinden başka takım almadıklarını söylediler. Bizi de almalarını, bunun karşılığında da THY sponsorluğu için yardımcı olacağımızı söyledik. Şu anda bizi çok almak istemediler. Sadece Balkan ülkeleriyle devam ediyorlar. Bu sene yine temas edeceğiz. Kulüplerle konuştuktan sonra bakacağız.”

“Basketbolda Galatasaray, ULEB Avrupa Kupası kazandı. Fenerbahçe, Avrupa Ligi’ni aldı. Futbolda önemli bir Avrupa başarımız yok. Bizim yayın gelirimiz 5 milyon dolar, futbolun 500 milyon dolar. Biz bir de ikinci büyük branşız. Fenerbahçe’de yöneticiyken Dörtlü Final yolunda önemli bir Olympiakos maçını deplasmanda kazandık. Ertesi gün gazetelere baktık, bir futbol takımımızın yabancı futbolcusunun eşinin röportajı tam sayfaydı. Bizim maçın küçük bir şekilde skoru aşağıda vardı. Bu olduğu sürece ne yazık ki fazla ileri gidebilme şansımız yok.”

Tags: ,

Metehan Metin Cetin

Basketbol sevdalısı bir genç. İletişim: metehanmetinc@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir