Muhabir: Sercan Keskinel


Türk Hava Yolları Avrupa Ligi’nin iki iddialı ekibini karşı karşıya getiren maçta Real Madrid evinde Olympiacos’u ağırladı. Ev sahibi ekip maça Campazzo, Doncic, Thompkins, Taylor ve Tavares ilk beşiyle başlarken, Olympiacos ise Spanoulis, Mantzaris, Papanikolao, Printezis ve Milutinov ilk beşiyle parkedeydi.

Dengede geçen ilk periyotta her iki ekip de karşılıklı sayılar üretti ve periyot sonuna beş dakika kala gelen televizyon molasına Real Madrid 13-9 önde girdi. Mola sonrası savunmadaki sertliğini artıran Olympiacos 8-0’lık seri yakalayarak son iki dakikaya 13-17 önde girdi. İlerleyen dakikalarda her iki ekip de dengeli bir oyun ortaya koydu ve ilk periyot konuk ekip Olympiacos’un 20-21 üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci periyoda her iki ekip de hızlı ve yüksek yüzdeli hücumlar tercih ederek etkili başladılar. Olympiacos’ta özellikle kenardan gelen Wiltjer bu periyotta attığı yedi sayıyla takımı adına fark yaratan oyuncuydu. İlk yarının sonuna beş dakika kala gelen televizyon molasına konuk ekip 32-37 önde girdi. Kalan dakikalarda hücumda Doncic ile etkili olmaya çalışan Real Madrid farkı kapatmayı başaramadı ve ilk yarıyı Olympiacos 39-45 önde bitirdi.

 

Real Madrid ikinci yarıya da maçın başında olduğu gibi bir Thompkins üçlüğü ile başladı. Savunmada çok daha gayretli görünen ev sahibi ekip periyodun bitimine altı dakika kala maçta eşitliği yakaladı: 49-49. Sonrasında toparlanan konuk ekip Olympiacos televizyon molasına 49-53 önde girmeyi başardı. Mola sonrası oldukça hareketli ve çekişmeli geçen üçüncü periyot sonunda Real Madrid oyuna ağırlığını biraz daha koyarak skoru eşitledi ancak Wiltjer’in son saniye üçlüğüne engel olamadı ve üçüncü periyot Olympiacos’un 62-65 üstünlüğü ile sona erdi.

Son periyoda çok hızlı başlayan Real Madrid 7-0’lık bir seri sonrasında maçın bitimine sekiz dakika kala Olympiacos’a molayı aldırdı: 69-65. Spanoulis ve Printezis gibi tecrübeli oyuncularını tekrar maça dahil eden konuk ekip, bu oyuncuların katkılarıyla oyunda etkinliğini arttırdı. Maçın bitimine beş dakika kala Real Madrid 73-70 öndeyken serbest atış çizgisine gelen Felipe Reyes ikide sıfır attı ve sonrasında topu ayağıyla tekmeledi. Çalınan teknik faul sonrası hem serbest çizgide hem de sonrasında hücumda hata yapmayan Olympiacos maçın bitimine 4:30 dakika kala tekrar öne geçti: 73-74. Son dakikaları nefes kesen maçta son dakikaya 76-77 konuk ekibin üstünlüğü ile girildi. Son 15 saniyeye 79-80 geride giren Real Madrid maçın son hücumundan yararlanamadı ve maç konuk ekip Olympiacos’un galibiyeti ile sona erdi.

 

 


EuroLeague Resmi İstatistik Servisi

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir