Yazı: Fatih Dilber


Peri masalına devam!

2005’te Kadın basketbol tarihimizde ilk defa çeyrek finale kalıp, 2007-2009’da sakatlıkların etkisiyle çeyrek finalden uzak kalan milli takımımız, 2011’de ikinci, 2013’te üçüncü, 2015’te beşinci olarak Avrupa Şampiyonası’nı tamamladı. Son üç Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finali gören, son iki olimpiyatlarda bir topla madalya şansını yitiren, Dünya Şampiyonası dördüncüsü Kadın Basketbol Milli Takımımız. Dün tarihe dördüncü kez üst üste çeyrek final oynama başarısına ulaştılar, hem de henüz Avrupa Şampiyonası’nda ikinci maçların sonunda.

Avrupa Şampiyonası’nda İtalya karşısında top adedini, 65’e çıkarıp, (+30 serbest atış) belki düşük yüzde ile de olsa yüksek tempolu, çok top kullanan bir rakibe karşı da cevap verebileceğimizi gösterdik. Quanitra Hollingsworth 29 sayı, 21 ribaund, 35 verimlilik puanıyla maça damgasını vurdu. Maç içinde kısalarımızdan istediğimiz katkıyı daha erken alabilseydik belki de son 4-5 dakikaya maçı kazanarak girmiş bile olabilirdik. Kısaların katkısı (5/39) ile %13’lerde şut yüzdesiyle kaldı.

fiba.com/eurobasketwomen/2017

fiba.com/eurobasketwomen/2017

Avrupa Şampiyonası öncesi herkesin kafasında LaToya Sanders ve Nevriye Yılmaz’dan yoksun milli takımın neler yapabileceği idi. 2015 Avrupa Şampiyonası’nda 60,3 sayı ortalaması ile oynuyorduk. 30,9 sayısını Nevriye – Sanders ikilisi üretiyordu. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda maç başına 64,3 sayıyla oynadık. Bunun 38,3 sayısını Nevriye – Sanders ikilisi ile ürettik. Quanitra Hollingsworth, kariyerinin en iyi dönemlerinden birinden geçerek bu açığı kapatmaya çalışıyor.

Şok! Ev sahibi Çek Cumhuriyeti elendi

Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın bugüne kadarki en büyük sürprizi ev sahibi Çek Cumhuriyeti’nin iki maçın sonunda veda etmesi oldu. Son dönemde USK Prag’ı kenara koyduğumuzda milli takım düzeyinde düşüş yaşayan Çekler, en dibi bu turnuva sonunda gördü.

Turnuvanın bir başka sürprizi ise, Sırbistan’ın iki maç sonunda henüz galibiyete ulaşamaması oldu. Son şampiyon Sırbistan, turnuvanın şu anına kadar, yeni koçlarıyla beraber uyumsuz bir görüntü çizdiler. Sırbistan’ın son maçta Slovenya’yı sadece yenmesi yetmeyebilir. Üçlü averaj ihtimaline karşı en az altı sayı farkla mağlup etmeliler.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir