Röportaj: Osman Ertörer ve Caner Onal, TrendBasket

Çeviri: Derviş Göksun, TrendBasket

Düzenleme: Onur Coşkun, TrendBasket


1-) Bu yıl takım olarak sezona daha iyi bir başlangıç yaptınız. Takım halinde hücumda iyi bir ritminiz var ve en önemlisi kazanıyorsunuz. Sence bu gelişimin temel nedeni ne?

”Çok iyi bir koç ve organizasyona sahibiz. Yaz aylarında ligin en önemli oyuncularından biri olan Jimmy Butler aramıza katıldı ve sahada büyük bir etkisi var. Ayrıca fazla değişim olmadan birkaç senedir beraber oynuyoruz ve bunun da iyi oynamamızda büyük payı var.”

2-) Son iki yıldır Tom Thibodeau gibi bir koç ve yetenekli bir kadroya rağmen ortalamanın altında bir savunma takımı görüntüsü verdiniz. Bu konu hakkında neler düşünüyorsun?

”Bence bu tamamen oyuna alışma ile alakalı. Kişisel olarak NBA’e alışmam tahmin ettiğimden biraz daha uzun zaman aldı. Genç bir kadroyduk ve bir koç değişimi yaşamıştık ama şimdi iyi bir durumdayız. Hala savunmada geliştirebileceğimiz şeyler var ama ligin en iyi hücum takımlarından biriyiz. Burası NBA. Her akşam ligin en iyi oyuncularına ve takımlarına karşı oynuyorsunuz o yüzden kolay bir iş değil.”

3-) Kariyerin boyunca hep iyi bir üç sayı atıcısı oldun fakat özellikle bu yıl bu konuda çok iyisin. %60’a yakın bir ortalama ile oynuyorsun. Bunu parkede artan güvenine ya da daha boş şutlar bulmana bağlayabilir miyiz?

”Bu tamamen çok çalışmanın sonucu. İyi bir ritim yakaladım ama tabii ki kimse sezon boyunca böyle bir yüzde ile oynayamaz. İnişler ve çıkışlar olacaktır. Şimdi artık neler yapabileceğimi daha iyi gördüm ve şu anki rolüm de değişmiş durumda. Avrupa’da daha fazla yaratıcı pozisyonunda olan bir oyuncuydum. Topla daha fazla oynayıp, arkadaşlarıma pozisyon hazırlamaya çalışıyordum fakat şimdi daha farklı bir rolüm var ve kazandığımız sürece bu rolümde mutluyum çünkü çok iyi bir takımın parçasıyım.”

4-) Bu sezon ligde  Milos ve Bogdan gibi çok kaliteli Sırp çaylaklar var. Onlarla NBA tecrübeni paylaşıyor musun? Onlara bir nevi koçluk yapıyor musun?

“Evet, tabii ki onlarla konuşuyorum. Lige alışmaları için zamana ihtiyaçları var çünkü çok alışkın olmadıkları rolleri burada kabul etmek zorundalar. Bence Bogdan Sacramento’da emin ellerde. Şimdiden ilk beş oyuncusu olmayı başardı. Belki kaybediyor olabilirler ama genç bir takımları var ve sanırım onun etrafında bir takım kuracaklar. Bu da onun için mükemmel olacak. Milos ise buraya gelmeden Avrupa’nın en iyi oyun  kurucusuydu ve şu anda da ligin en iyi oyun kurucularından. Şanssız bir sakatlık geçirdi. Onu tekrar sahada görmek için sabırsızlanıyorum.”

5-) Son iki yılda Slovenya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne iki final kaybeden Sırbistan Milli Takımı’nda yer almıyorsun. Sence Bjelica da bu kadroda yer alsa sonuçlar daha farklı olur muydu?

”Onlarla beraber olamasam da kendimi o takımın bir parçası gibi hissediyorum. Onları televizyondan izliyorum ve bana inanın bu çok zor. Onları izleyip, onlara yardım edememek çok zor bir durum. Umarım bu kaçırdığım son turnuva olur çünkü milli takımım için oynamayı ve ülkemi temsil etmeyi çok seviyorum. Onlara katılmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

6-) Geçen sezon Fenerbahçe tarihinde ilk kez EuroLeague kupasını kazandı. Onları zirvede görünce neler hissettin?

“Mükemmel hissettim. Onlar bunu fazlasıyla hak etmişlerdi. Zeljko ile ilk yılımızda nasıl zorlandığımızı hatırlıyorum ama sonrasında her şeyin zaman aldığını anladılar. Avrupa’nın en iyi koçuna sahipler ve muhteşem bir sistemleri var. Kimin oynadığının hiç önemi yok çünkü ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar. Bence bu sene de EuroLeague’i Fenerbahçe kazanacak. Hem onlara hem de tüm Fenerbahçe taraftarlarına en iyi dileklerimi sunuyorum.”

 

Osman Ertorer

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir