Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde beşinci haftanın kapanış maçında Anadolu Efes’i konuk eden Fenerbahçe, mücadeleden 86-79 galip ayrıldı.

Fenerbahçe ilk beşi: Kostas Sloukas – Melih Mahmutoğlu – Nikola Kalinic – Jan Vesely – Ahmet Düverioğlu

Anadolu Efes ilk beşi: Shane Larkin – Vasilije Micic – Metecan Birsen – Adrien Moerman – Bryant Dunston

Karşılaşmada perdeyi Dunston açtı. Fenerbahçe cephesinde ise açılışı iki üçlükle Melih Mahmutoğlu yaptı. Karşılıklı boş hücumlarla devam eden mücadelede ilk beş dakika 10-11’lik Anadolu Efes üstünlüğü ile geçildi. TV molasına ise 13-13’lük eşitlikle gidildi. Moladan Melli’nin isabeti ile dönen Fenerbahçe, iyi savunduğu topun ardından bir de üçlük bularak momentumu ele geçirdi. Oyunun yeniden dengelemeyi başaran Anadolu Efes, çeyrek sonuna kadar farkı tek topa indirdi ve ilk çeyrek 26-23 ev sahibi eki üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci çeyrekte de perdeyi Dunston açtı. Fenerbahçe cephesinde ise Ali Muhammed perdeyi açtı. 6-0’lık seri bulan sarı lacivertliler, farkı üç top çıkardı ve ilk yarının bitimine 5.33 kala Ergin Ataman molası geldi. (34-27) Moladan Dunston’ın tek serbest atış isabeti ile dönen Anadolu Efes, skor üstünlüğünü kaybettiği gibi oyun üstünlüğünü de kaybetti. Bulduğu boş şutları isabete dönüştüremeyen Efes, farkın maçta ilk kez çift hanelere çıkmasını önleyemedi. Savunma dozajının arttığı bölümde 4-0’lık seri yakalayan lacivert beyazlılar, bitime 1.19 kala Zeljko Obradovic’e molayı aldırdı. (42-36) Moladan isabetsiz şut ile dönen ev sahibi, fark avantajını koruyamadığı ilk yarıyı 44-40 önde tamamladı.

İkinci yarının ilk dört dakikasında sert savunma ve basit hatalar kaynaklı sayı bulunamazken, bu kısırlığa Shane Larkin’in teknik faulden doğan serbest atış isabeti son verdi. Efes, Beaubois’dan gelen üçlükle skoru eşitlerken TV molasına 44-44’lük eşitlikle gidildi. Moladan Jan Vesely’nin smacı ile dönen Fenerbahçe, Ali Muhammed’in üçlüğüyle de farkı iki topa çıkarmayı başardı. Farkı bir anda sekiz sayıya yükselten ev sahibi ekip, karar çeyreğine 3.15 kala Efes’e molayı aldırdı. Moladan isabetle dönen Efes, sertliğin ve gerilimin arttığı mücadelede farkı tek topa indirmeyi başardı. Çeyreğin son dakikasını daha iyi oynayan Fenerbahçe, karar çeyreğine 57-53 önde girdi.

Final çeyreğinde açılışı yapan isim Moerman oldu. Çeyreğin devamında öne geçmeyi başaran Efes, bu üstünlüğünü koruyamasa da oyun dengesini sürdürdü. Kritik hücum faul kararından sonra hücuma geçen Fenerbahçe, farkı yeniden iki topa çıkardı. Heyecanın son derece yükseldiği mücadelede son üç dakikaya 69-65’lik ev sahibi ekip üstünlüğü ile girildi. Son bölümde öne geçmeyi başaran Efes, son Fenerbahçe hücumunu savunamayınca üçlük yedi ve son mola geldi. 20 saniye kala son hücumuna başlayan Efes, 11.8 kala Larkin ile çizgiden hata yapmadı. Sonraki hücumdan top kaybı ile dönen sarı lacivertliler, Efes hücumunu savundu ve 72-72‘lik skorla uzatma çeyreğine gidildi.

Uzatma çeyreğine açılışı Sloukas yaptı. Hücumlardan isabetsiz dönen Efes, farkın iki topa çıkmasına mani olamadı. Psikolojik ve fiziksel savaşın dinmediği mücadelede hücumlarını daha iyi değerlendiren Fenerbahçe, son bir dakikaya 81 – 77 önde girdi. Son hücumunda top kaybı yapan Efes, mücadeleden 86-79 mağlup ayrılarak BSL’de üst üste ikinci, toplamda üçüncü mağlubiyetini aldı. Fenerbahçe ise BSL’de yoluna kayıpsız devam etti.

İstatistik verilerine ulaşmak için tıklayınız


Yunus Emre Ak

Mail: yunusemre.ak@trendbasket.net Twitter: @namidigerwhite

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir