Geri1 of 4İleri

”Neden Warriors ve Cavs şampiyonluğun en büyük favorileri?”

Yazı: Nate Silver, FiveThirtyEight

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket

Düzenleme: Onur Coşkun, TrendBasket


Playoff tecrübeleri, 2017-2018 NBA sezonu için yaptığımız tahminlerin çok önemli bir parçası.

“Golden State Warriors ve Cleveland Cavailers, hem kendi konferanslarının şampiyonluklarının hem de NBA şampiyonluğunun en büyük favorileri.” Bunu duymak sizi şaşırtmamıştır eminim ki.

FiveThirthyEight’in, 2017-2018 NBA sezonu için yayınladığı “CARM-Elo” sezon tahminlerine göre, Warriors ve Cavs’in, kendi konferanslarında,  normal sezonun en iyi takımları olması bekleniyor. Batı Konferansı’nda Houston Rockets ve Oklahoma City’nin –hatta belki San Antonio Spurs’ün- Warriors için zorlu rakipler olabileceğini düşünüyoruz. Cleveland’ın işi ise göreceli olarak daha kolay görünüyor. En yakın rakiplerinin Boston Celtics olması muhtemel ancak Cavailers ve Golden State, diğer takımlara göre, playofflarda daha büyük bir avantaja sahip.

Yeni geliştirilen yöntemleri bir kenara bıraktığımızda bu tahminleri yaparken kullandığımız metodlar, temelde geçen iki sezonda kullandıklarımızla aynı. Bu kısımda genellikle neyin değiştiğinden bahsetmeliyim. Yeni geliştirdiğimiz yöntemde tahminlerimizi her takımın kadrosunda yer alan oyuncuların playoff tecrübesine göre yapıyoruz. NBA tarihi boyunca playoff tecrübesi daha fazla olan takımların yine playoff döneminde vites arttırdığı gözlemleniyor. Daha açık konuşmak gerekirse bu takımların normal sezon performanslarını göz önünde bulundurduğunuzda kazanmalarını bekleyeceğiniz maç sayısından daha fazla maç kazanıyorlar bu dönemde. Onlardan biri de öngörülerimizin genelde playoff süreci için tabir-i caizse “hafife aldığı” ancak vasat geçen bir normal sezonun ardından on üç playoff maçının on ikisini kazanan Cleveland Cavailers.

İşin aslı en azından ortalama bir playoff tecrübesine sahip olmayan takımların NBA şampiyonu olması oldukça düşük bir olasılık ve nadir rastlanan bir durum.  Bir takımın playoff tecrübesi oyuncuların bu maçlarda oynadıkları toplam dakikaların ve normal sezonda aldığı sürenin ortalamasıyla birlikte hesaplanıyor. (Takım çok tecrübeli bir oyuncuyla imzaladığı ancak onu normal sezonda hiç oynatmadığı takdirde bu oyuncu hesaplamaya dahil edilmiyor) Örneğin, geçen sezonun şampiyonu Warriors’ın, normal sezon sonundaki playoff tecrübesi ortalama 1966 dakikaydı. Bu onları Cleveland ve San Antonio’nun ardından üçüncü sıraya yerleştirdi. Aksine, Portland Trail Blazers’ta –Warriors’ın playoff serilerindeki ilk rakibi- bu ortalama 493 dakikaydı.

Geri1 of 4İleri

”Neden Warriors ve Cavs şampiyonluğun en büyük favorileri?”

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir