Geri1 of 6İleri

TB ÖZEL | Dev basketbol organizasyonu NCAA hakkında merak ettiğiniz her şey!

ourgamemag.com

ourgamemag.com

Her sene NBA’e geleceğin yıldızlarını servis eden kolej ligi, gerek saha içi ve saha dışı kurallarıyla, gerekse turnuva yapısıyla dünyadaki diğer bütün basketbol turnuvalarından ayrılan bir organizasyon. Bu da birçok kafa karışıklığına sebep oluyor haliyle. Aslında her ne kadar dünyanın en büyük basketbol yıldızı olmaya aday birçok oyuncuya ev sahipliği yapsa da teknik olarak bir üniversite ligi burası. Dolayısıyla bazı basketbol dışı kurallar da uygulanıyor. Mesela çoğu kolejde oyuncular belirli bir not ortalamasını tutturamadığı sürece sahadaki yerini alamıyor, ne kadar yetenekli olurlarsa olsunlar. Yarım yamalak takip ettiğim yılları da hesaba katarsak yaklaşık on yıldır takip ediyorum NCAA turnuvalarını. Bildiklerimi toparlayarak yeni sezon öncesi, ilgilenenlere basit bir kılavuz hazırlamak istedim. Çünkü benim ilk ilgilendiğim senelerde bu konuda Türkçe kaynak hiç yoktu. Hala durum aynı mıdır pek emin değilim ama bu havuza bir katkım olsun istiyorum. Yazıyı maddeler halinde, kafalara takılabilecek sorulara cevap verircesine ilerleteceğim.

Geri1 of 6İleri

TB ÖZEL | Dev basketbol organizasyonu NCAA hakkında merak ettiğiniz her şey!

Son Yazılar

42 Comments

 1. ahmet yılmaz - 21/11/2014

  Türkiye'den katılmak isteyenler sizce nasıl bir yol izlemeli? Liseyi bitirip mi şansını denemeli ya da Lise 2 veya 3'ten sonra gidip mi şansını denemeli? Bir öneriniz olabilir mi?

 2. Trend Basket - 21/11/2014

  Öncelikle şöyle bir kısıtlamayı belirteyim, oyuncuların NCAA'in akademik kısıtlarını karşılayabilmesi için belirli ders yükü(40 ECTS'ye denk geliyor sanırım) ve ortalama (2,3) tutturmaları gerekiyor. Ancak bence bu yük Lise 2 veya Lise 3'de karşılanabilse bile ben lise bittikten sonra gidilmesini daha doğru buluyorum açıkcası. Çünkü zaten bizim oyuncularımızla, Amerikalı oyuncuların fiziksel farklılıkları aynı yaş gruplarında bile sıkıntı çıkartıyor genelde. Bir de lise bitmeden giderlerse oyuncularımızın kendini göstermek konusunda büyük sıkıntılar yaşaması muhtemel geliyor bana. Ancak özellikle uzun oyuncuların mutlaka NCAA'de yer alması gerektiğine inanıyorum. Çünkü genelde Avrupa kıtası uzunları,temel uzun oyunu konusunda çok daha bilgili yetişiyorlar. Ancak asıl sıkıntıları fiziksel oluyor. Şuanda ümit vaat eden genç oyuncularımıza bakarsak da bunu görmek mümkün aslında. Orada gösterecekleri fiziksel gelişimle beraber hem NBA şanslarının yükseleceğini,olmazsa bile Avrupa'da çok daha değerli uzunlar haline geleceklerini düşünüyorum. Doğuş Özkan

 3. haluk - 11/03/2015

  Türk oyuncu varmı 68 takım arasında, varsa kimler?

  1. Trend Basket - 11/03/2015

   Hala konferans finalleri devam ettiği için 68 takım henüz belirlenmedi Haluk bey.

 4. Ahmet Asım - 11/03/2015

  Elinize emeginize sağlık çok bilgilendirici olmuş çok teşekkürler en azından artık ncaa denildiğinde aklimiza birseyler gelecek bu tarz yazilarinizi başka konular hakkinda da merakla bekliyorum

  1. Doğuş Özkan - 12/03/2015

   Ahmet bey yorumunuz için çok teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu

 5. Sefa - 13/03/2015

  68 takım bu yıl hangi gün açıklanacak ??

  1. Doğuş Özkan - 13/03/2015

   Önümüzdeki pazar (15 mart), Seçim Komitesi toplanıp 68 takımı belirleyecek

 6. kamil - 13/03/2015

  Güzel yazı olmuş teşekkürler, bilgim olmadığı için soruyorum; NCAA de kaç yaşında oyuncular oynuyor,koleje giriş yaşı kaç ve kaç yaşında mezun oluyorlar? NBA takımları koleji bitirmemiş oyuncuyu alabiliyormu? (yani örnek verirsem 17 yaşında koleje giren biri 21 yaşında mezun oluyor ve ancak o yaştamı NBA e dahil olabiliyor?)

  1. Doğuş Özkan - 13/03/2015

   Öncelikle çok teşekkür ederim. Aslında yazıda da bahsettiğim gibi tüm ışıltısına rağmen bahsettiğimiz bir üniversite ligi. Dolayısıyla yaş alt sınırı üniversite kabuluyle aynı. Yani liseyi bitirmiş olmak (türkiyedeki sisteme uyarlandığında her zaman 4 senelik eğitime denk gelmiyor,kredi denkliğiyle ilgili değişiklikler olabiliyor tabi) gerekiyor. Üst sınır ise teknik olarak yok ancak en önemli şart,oyuncuların daha önce hiçbir kulüpten oynadıkları maç karşılığı para almamış olmaları gerekiyor. Yani profesyonel hayata adım atmış bir oyuncu NCAA'de forma giyemiyor. Hatta Enes Kanter'in oynayamama sebebi de buydu. NBA'e dahil olmak için ise yanlış hatırlamıyorsa 2003'ten beri süren standart şu şekilde, oyuncular kolejde en az 1 yıl okumak zorundalar. 1 sene kolej eğitimi almadan,ya da profesyonel olarak 1 sene bir takımda görev almadan NBA'e giriş yapamıyor oyuncular.

 7. turk koc - 19/03/2015

  NCAA JUCO lardan bahsedermisiniz. Sanki JUCO lar türk oyuncular için daha iyi bir başlangıç gibi görünüyor. Bu okullardan burs almanın kurallları nelerdir. JUCO da div 1 ve 2 var mı ? Bunlardaki çocukların gelecekteki şansları nelerdir. Ayrıca NAIA da hiç şanş var mı. NAIA dan da bahseder msiniz. teşekkürler

  1. Doğuş Özkan - 19/03/2015

   Soru için teşekkür ederim aklıma gelmemişti onlar, hatırlatmanız çok iyi oldu. JUCO ve NAIA'nın ile bilgileri ekleyerek yazıyı güncelledim. Şans konusuna gelecek olursak, NCAA'de forma giyen oyunculara göre çok daha zorlu bir yol bekliyor buralardaki oyuncuları. Elbette aşmaları mümkün ve bu turnuvalarda eşikler daha düşük olduğu için öne çıkmak daha kolay ancak çok fazla gözlerden uzakta olmanın dezavantajı bu avantajı götürüyor bence.

 8. Ahmet ali - 19/03/2015

  kolej scoutları türkiyedeki altyapıdan oyuncu alabiliyorlarmıbilginiz varsa

 9. turk koc - 19/03/2015

  prep school lardan bahsedermisiniz. en iyi prep school lar hangileridir. ücretleri nelerdir. Prep school koçları hangi oyuncuları tercih ediyor. Sinan Güler'in NAIA dan mezun olduğunu, Doğuş Balbay'ın brewster (en pahalı prep shool) dan geçtiğini, ve halen hangi türk oyuncuların bu okullarda gelecek beklediğini de yazarsanır iyi olur sanırım. bir bu okullara nasıl ulaşılabileceğinden bahis edersenir iyi olur. ayrıca birde military college den de bahsedermisiniz..

  1. Doğuş Özkan - 20/03/2015

   Prep schoollaarı yazıya ekledim.En iyisi diye birşeyden söz etmek zor aslında, son zamanlarda büyük kolejlerin endorsmanındaki hazırlık okulları özellikle öne çıkıyor.Ancak buralar hep yan yollar. Dediğim gibi bu okullar ancak akademik şartların sağlanamaması gibi durumlarda tercih edilen yerler. Dolayısıyla NCAA'den kabul alabilmek her zaman en iyisi. Çünkü bu tarz yerlerden sıyrılıp profesyonel olmak oldukça zor aslında. Military collegelardan NCAA'de mücadele edenlerin normal kolejlerden farkı yok. Ancak kabul anında oyuncuların karşılaması gereken şartlar çok daha farklılaşabiliyor. Örneğin burada okuyan oyuncuların minimum 1 sene askerlik görevini yapması gerekiyor. Junior Millary Collegelardan oluşan başka bir tür okul daha var ancak bunlar pro basketbol bağlantısından çok, oyuncuların eğlencelik olarak basketbol oynadığı turnuvalar. Dolayısıyla profesyonel olmak isteyen oyuncular için pek uygun adresler değiller.

 10. Ahmet Can Demirci - 20/03/2015

  Yazınız çok bilgilendirici elinize sağlık mükemmel olmuş. Birde bir şey sormak istiyorum; Ncaade ki oyuncularla ilgili turkçe değerlendirmeler arıyorum ama bulamadım siz yapacakmısınız veya turkçe yapan bir yer soyleyebilirmisiniz. En azından J.Okafor, E.Mudiay, K.A.Towns gibi üst sıralardan seçilecek oyuncularla ilgili bilgi edinsek fena olmaz. Saygılarımla

  1. Doğuş Özkan - 20/03/2015

   Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Bahsettiğiniz tarzda bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Draft zamanına yaklaştıkça özellikle lotarya oyuncuları hakkında incelemeler hazırlama planımız var. Başka bir yerde bu tarz incelemeler var mı ben de bilmiyorum açıkcası,ben hiç denk gelmedim en azından

 11. mustafa - 06/04/2015

  NCAA basketbol liginde oynamak istiyorum herhangi bir üniversiteye gidebilmem icin nereye basvurmam neler yapmam gerekir ayrıntı bir şekilde anlatırsanız sevinirim..

  1. Trend Basket - 06/04/2015

   Üniversiteye müracat yapmanız gerekiyor. Üniversitenin kabul şartlarını ve mali kriterlerini karşılarsanız kaydınızı yaptırırsınız. Üniversiteden kabul alırsanız ve üniversite sizi takımda oynayacak seviyede görürse takıma dahil edecektir zaten. Ama öncelik akademik kabul.

 12. onur toprak - 12/05/2015

  ben ncaa 1.2.3 veya juco da antrenör olmak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim cevap verirseniz sevinirim

  1. onur - 16/05/2015

   bir cevap verin lütfen

   1. Trend Basket - 16/05/2015

    Buralarda antrenörlük yapmanın başka bir yerde antrenörlük yapmaktan kağıt üzerinde bir farklı yok. Eğer sizi önerebilecek bir bağlantınız yoksa normal iş başvurusu yapar gibi istediğiniz okulun spor departmanına başvuru yapmanız gerekmektedir. Zaten okulların büyük bir kısmının resmi sayfalarının spor departmanı bölümünde, bununla ilgili iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 13. Bahadır - 21/05/2015

  Ben de NCAA Ya Gitmek istiyorum lise 1 öğrencsiyim boum 1.72 ama daha 1.80-1.85 rahat olurum diyorlar oyun kurucuyum ülkemizdeki prof.lardan daha iyi oyun kuruyorum bu kesin ama boyum problem olur mu fiziğim iyi ve NCAA ya nasıl katılabilirim

  1. Bahadır - 21/05/2015

   ve burslu oynayabilir miyim ?

   1. Doğuş Özkan - 21/05/2015

    Boyunuzla veya yeteneğinizle ilgili yorum yapmam zor. Ancak öncelikle okulların akademik kısıtlarını karşılamanız gerekiyor. Orası temel olarak bir üniversite olduğu için orada okumak isteyen herhangi birisi gibi gitmek istediğiniz okulun websitesinden gerekli kayıt koşullarını öğrenip orada belirtilen tarihler arasında belirtilen belgelerle beraber başvurmanız gerekiyor. Burs için ise okulun sizin takım için değerli olduğuna inanması gerekiyor. Bunun için büyük ihtimalle sizi bir antremana alacaklardır ya da en azından elinizde görüntüleriniz varsa onları görmek isteyecektir. Eğer takıma girebileceğinize karar verirlerse size oyuncu bursu verirler. O iş tamamen okul koçunun kararına bağlı.

 14. Hasan - 15/06/2015

  NCAA ye katılan ve ya basketbol takımı olan üniversiteler hangileri bir kaç tane yazarsanız sevinirim bu arada burslu okumak için buradaki gibi iyi bir puan alarak mı veriliyor ?

  1. Hasan - 15/06/2015

   ve ben bunlarla nasıl iletişime geçicem ingilizcem baya iyidir allaha şükür ama bunların iletişim için gmail hesabı falan yok napıcam ?

  2. Hasan - 15/06/2015

   Bi kaç tane üniversite buldum ben bunların sınavlarına online girebilir miyim ?

   1. Trend Basket - 16/06/2015

    Division I'de yer alan okullara şu url'den ulaşabilirsiniz. http://espn.go.com/mens-college-basketball/teams Ancak nasıl iletişime geçeceğiniz ve sınav sistemleri okuldan okula değişir, onu araştırıp öğrenmeniz gerekiyor.

    1. Hasan - 16/06/2015

     Çok teşekkür ederim allah razı olsun

 15. unknown - 27/06/2015

  iyi günler NCAA'e Türkiye'den gitmek isteyen biri nasıl bir yol izlemeli sizce ve ects.(european credit transfer system)i biraz daha anlatırsanız çok iyi olur.en erken kaç yaşında gidilebilinir.ve yukarıdaki yorumlarda akademik şartlara önem verildiğini gördüm.bunun için Türkiye'de nasıl bir ortalama vs. tutturulmalı (en az).Sağolun :)

 16. ali kaan girginer - 18/02/2016

  çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık, bilmediğim araştırdığım pek çok eksik bilgiyi sayenizde tamamlamış oldum. Okafor üzerinden sorarsak, Philadelphia 76ers'a gitti duke'te bir sene oynayıp, her oyuncu kafasına göre ben okumuyom vazgeçtim diyebiliyor mu? yoksa burs anlaşmaları değişiklik gösteriyor mu? buna da yanıt verebilirseniz çok sevinirim.

 17. Berrak - 10/04/2016

  Bir şey sorucaktım ben 17 yaşındayım ve amerikada oynamak istiyorum ama lise 3 teyim ve ingilizcem üst seviyede değil ben amerikaya kolejlerinde basketbol oynamak istiyorum bunun için hem ingilizcemi geliştirmek hemde basketbol adına büyük adım atmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim

 18. Berrak - 10/04/2016

  En büyük hayalim lütfen bana yardımcı olun bu konuda ingilizceyi öğrenmeye çalışıyorum sadece kelime haznem var :( oynadığım takımda yabancımızın dediğini anlayabiliyorum

 19. Berrak - 10/04/2016

  Sayısal öğrencisiyim okul başarım yüksek özellikle sayısal alanda ama ingilizcede sıkıntı çekiyorum amerikada düzeliceğine inanıyorum basketbol anlamında da ilerliyeceğimi düşünüyorum

 20. Berrak - 11/04/2016

  Juco ya gittiğim zama benim her ihtiyacomı kariılıyorlar mı yani kalıcak yer okul bursu ve cep harçlığı

 21. Berrak - 11/04/2016

  Lütfen beni aydınlatın bu programdaok güzel kafa da soru işareti kalmadı son sorumu yanıtladıktan sonra

 22. Atila - 05/06/2016

  sizce Türkiyeden ingilizce seviyesi yeterli olmadıgı ıcın ncaa ye gıdemeyen oyuncu juco yu mu tercıh etsın yoksa prep yanı hazırlık okulunu mu

 23. Cenk - 31/08/2016

  Merhaba ben liseyi Türkiye'de okuyacağım ama acaba nasıl seçilebilirim ? Yani bi sorum daha olacak . Oynayacağımız kolejde okumamız gerekiyor mu ? hızlı cevap gelirse sevinirim

 24. Şemsi Galfa - 14/11/2016

  NBA Takımlarının alt yapısı varmı burada bir basketbolcu çok küçük yaşlardan itibaren nasıl yetişiyor.tesekürrrr ederim.

  1. semih - 15/11/2016

   nba nin altyapisi, amerikada ncaa diyebiliriz

 25. Fatihhan Todil - 26/02/2017

  Pota boylari hakkinda bilgi edinebilir miyim ?

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir