Geri1 of 10

I

Lakers bu takımı nasıl kurdu?

Çok değil, iki yaz önce Mitch Kupchak ve Jim Buss yönetimindeki Lakers yönetimi Mozgov ve Deng ikilisine dörder yıllık (64+72) toplam 136 M$’lık kontratları verdiğinde şunu düşünmüştüm: “2020’ye kadar Lakers’tan bekleyebileceğimiz en olumlu şey lotarya’da ilk sıralardan yapılacak seçimler olmalı!!”

Photo by Kevork Djansezian/Getty Images

Sadece sekiz ay sonra Jeanie Buss yönetimde darbe yaparak Magic Johnson ve Rob Pelinka ikilisini başa geçirirken takımı kısa sürede düzeltebileceklerine pek de ihtimal vermemiştim doğrusu. Çünkü salary cap denen bir gerçek var ve günümüz NBA’inde takımların başarılı olmalarının temel koşulu salary cap sistemini en verimli bir şekilde kullanarak kadroları oluşturmaktan başlıyor. Ancak şimdi düşününce “inanılmaz” gelen bir süreç sonunda Magic ve Pelinka (veya Lakers taraftarlarının taktığı isimle: Maginka) başarılı takas, draft ve transfer hamleleriyle kadroyu çok kısa sürede dönüştürdü. Bugün bu ikili başa geçtikten sonra devraldıkları (2017 Şubat) Lakers kadrosunun sadece iki ismi (Ingram ve Zubac) takımla devam ediyorlar.

2018-19 Lakers takımı Maginka’nın stratejisi doğrultusunda ucuz çaylak kontratları ile oynayan yetenekli genç oyuncular, 2018 yazındaki salary cap boşluğu ile alınabilen bir süperstar ve 2019 yazında bir diğer süperstara boşluk sağlamak için -yani bir diğer deyişle uzun süreli kontrat vermemek için- takıma bir senelik kontratlarla katılan veteranlardan oluşuyor. Maginka’nın salary cap sistemini çok iyi anlaması ve yönetmesi sayesinde, Lakers, gelecek yaz bir yıldız daha alabilecek cap boşluğuna sahip olacak (başka gelişmeler olmazsa).

Geri1 of 10

I

Volkan Bahceci

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir