Geri2 of 15İleri

1962 | Lakers – Celtics

backpicks.com

backpicks.com

İlk ekran görüntümüz ’62 NBA Finalleri’nden. Hücumdaki oyuncular beyaz renkli, savunmacı oyuncular ise mavi renkli dairelerle gösterilirken top, mavi renkle çerçevelenmiş beyaz daireyle gösterilen oyuncuda.

60’lı yılların çoğunda “açık alan” bu görüntüyle tanımlanabilir. Çember etrafında bulunan dört tane savunmacı, topa sahip oyuncunun hücum etmesi halinde harekete hazır. Ayrıca topa sahip oyuncunun sol tarafa, saha çizgisine doğru top sürmesi halinde karmakarışık bir şey ortaya çıkacağını da göz önünde bulunduralım: Oyuncu, bu durumda takım arkadaşlarını Amerikan futbolundaki gibi perdeleyici olarak kullanmaya çalışacaktır fakat yine de defansın işi kolay çünkü her şey oldukça sıkıştırılmış.

1960’ların guard oyunu aynı zamanda avuç içi aşağı top sürmeyle de karakterize edilir ama bunun etkisini çok da abartamayız. O dönemde guardların herhangi bir modern yeterlikle top sürmelerine izin verilmiyordu ve sonuç olarak yapılan penetreler sıkışık bir trafiğin içinde kayboluyordu. Bob Cousy keyfinden böyle top sürmüyordu yani, kurallar bunu gerektiriyordu.

Geri2 of 15İleri

1962 | Lakers – Celtics

İlknur Kara

İletişim: ilknurkara4590@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir