2018 PTT Erkekler Türkiye Kupası’nda ilk günün ikinci müsabakası Fenerbahçe Doğuş ile Anadolu Efes arasındaydı. İki takım arasında bu sezon oynanan dört karşılaşmanın üçü Fenerbahçe’nin lehine sonuçlanırken, son olarak Tahincioğlu BSL’nin haftasında, Ülker Arena’nın ev sahipliğinde kozlarını paylaşan takımların mücadelesi Fenerbahçe’nin 100-74’lük galibiyetiyle bitmişti. O maçtan günümüze taşınan gerginlikler halen sıcak. Öyle ki, Türkiye Kupası yarı finalinde Darüşşafaka’nın rakibini belirleyecek maçın dahi önüne geçtiler.

 

 

Fenerbahçe Doğuş’un ilk beşi: Bobby Dixon, Melih Mahmutoğlu, Marko Guduric, Nicolo Melli, Ahmet Düverioğlu

Anadolu Efes’in ilk beşi: Doğuş Balbay, Krunoslav Simon, Zoran Dragic, Brock Motum, Bryant Dunston

Simon’un top yönlendiriciliğini üstlendiği bir hücum düzeniyle maça girdi Efes. Fenerbahçe’nin tepe ikili oyunlarıyla başlayan hücumuna ise Bobby Dixon’a uygulanan tuzaklı savunma ve ikinci hattın toplu tarafın doğru noktalarına kayarak kolay pas opsiyonu tanınmamasının etkisiyle ilk çeyrekte çare bulundu. Bire bir savunmada adam kaçıran Fenerbahçe kısalarının yardımına yetişen uzunları ekstra pası yaparak cezalandıran Efes, yedinci dakikada alınan televizyon molasına 10-18 önde girdi. Mola sonrası Luigi Datome ve Brad Wanamaker’ı alarak sahada topu yere vuran oyuncu sayısını artırmayı hedefledi Obradovic’in öğrencileri. İlerleyen bölümde oyuna dahil olan Jan Vesely’yi alçak postta topla buluşturma girişimleri canlı top kayıplarıyla sonuçlandı ve açık sahada koşma imkanı bulan Efes bitime bir buçuk dakika kala çift hanelerle öne geçti. (12-23) İlk çeyrekte (5/6) üçlük isabetiyle oynayan Efes bu bölümü 14-26 önde bitirdi.

İkinci çeyreğin ilk bölümünde Fenerbahçe topu Marko Guduric’e emanet etti. Forvetten yönlendirdiği ikili oyunlar sonucunda agresif şekilde potaya giderek çıkardığı altı sayı, takımının farkı 23. dakikada yediye indirmesini sağladı. (25-32) Thompson-Vesely uzun ikilisine dönerek rakibine fizik avantajı kuran Fenerbahçe, bloklara top indirme ve oyunu buradan kurma eylemini orta bölümde daha verimli şekilde gerçekleştirebildi. Rakibinin savunmada her perdede adam değişmesine karşın çembere gitmekten vazgeçmeyip, zor şutlar sokan Efes cephesi çeyrek sonunda McCollum’u çeyrek sonunda devreye sokabildi. İşin savunma kısmında rakibinin fizik ve dolayısıyla ribaund avantajını zayıf taraftan katkı vererek nötrleyen lacivert beyazlılar devre arasına 36-45 önde girdi.

Mert İşleyen / TrendBasket

Mert İşleyen / TrendBasket

İkinci yarının ilk beş dakikasında da Efes’in şut yüzdesi ilk yarıdaki yüksek standarttan sapmadı. Penetreleri kapanarak savunan rakibine köşe üçlükleriyle karşılık veren Ergin Ataman’ın öğrencileri, mücadele anlamında üstünlük sağladığı Fenerbahçe’ye karşı televizyon molasına girilirken 45-58‘lik avantaj elde etti. Mola sonrasında maçın çehresi değişti. Efes hücumu büyük ölçüde McCollum’un tepedeki bire birlerine kalırken, oyunun her daim düşük seyreden temposunda Guduric’in bireysel becerisiyle ürettiği sayılar ve ribaund dengesinin sağlanması, sarı lacivertli ekibin çeyrek sonunda farkı indirmesine yol açtı. (61-67)

Karar çeyreğinde Fenerbahçe’nin alışılageldik savunmasından örnekleri görmeye başladık. Efes hücumcularını boyalı alandan uzak tutarak, üç sayılık atışlarla sonuca gitmesini sağlayan savunma, mükafatını 32. dakikada farkı bire indirerek aldı. (66-67) Takip eden beş dakikada McCollum’un hücumda ettiği liderlik kadar, zor üçlük isabetleriyle de önde kaldı Efes. Fenerbahçe’nin penetreyi engelleyen savunmasının yanında, topu Wanamaker’a emanet etmesi bu beş dakikayı tanımladı. Zoran Dragic ile Errick McCollum’un beş faul almalarıyla son iki buçuk dakikaya altı kişilik bir rotasyonla girdi Efes. Rakibinin faul hakkının erken dolmasıyla serbest atış çizgisinden farkı indirme imkanı bulan Fenerbahçe, son hücumda üç adet şuttan yararlanamadı ve Efes maçtan 83-80 galip ayrılarak yarı finalde Daçka’nın rakibi oldu.


Maçın detaylı istatistikleri için: FIBA Live Stats

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir